Politica

„Maurul” poate să plece! PSD îi retrage sprijinul politic lui Tudorel Toader

Comitetul Executiv al PSD, întrunit miercuri la amiază, a decis să-i retragă sprijinul politic ministrului Justiţiei, Tudorel Toader. Potrivit televiziunilor de ştiri, votul împotriva lui Toader a fost cvasi-unanim, un singur PSD-ist fiind de partea lui.

Tudorel Toader – PSD

A făcut toate compromisurile posibile, descalificându-se ca dascăl universitar şi tot n-a scăpat. Tudorel Toader urmează să fie aruncat din Guvernul Dăncilă precum o măsea stricată, fiindcă n-a făcut ultimul compromis: schimbarea prin OUG a Codului Penal, pentru ca Liviu Dragnea să scape mai uşor de dosarele sale penale.

Mazilirea lui Toader vine după ce Comitetul Executiv al PSD a decis să-i retragă sprijinul politic. Potrivit televiziunilor de ştiri, doar Dumitru Buzatu, preşedintele PSD Buzău, a votat în favoarea lui Toader. Inclusiv premierul Viorica Dăncilă, care l-a susţinut până acum pe Toader, a votat împotriva lui. În schimb, cei mai vehemenţi împotriva lui au fost Marian Oprişan, baronul de Vrancea şi Olguţa Vasilescu, baroneasa” de Dolj. În dimineaţa zilei execuţiei” sale, Tudorel Toader a scris lapidar pe Facebook: Nu este timp pentru a răspunde tuturor dezinformărilor!”. Printre numele vehiculate pentru preluarea funcţiei de ministru al Justiției se numără Șerban Nicolae, Eugen Nicolicea și Robert Cazanciuc.

Share
Published by
Iulia Avram

Recent Posts

Lucrările de construcție la noul Centru de Mari Arși Timișoara au fost finalizate/VIDEO

Lucrările de ridicare a noului Centru de Mari Arși de la Timișoara au fost finalizate.…

17 minute ago

Cuplaj „nefericit”! Doar remiză pentru handbaliști, înfrângere pentru baschetbaliști

Nu a fost ziua SCM. Echipa de handbal avea nevoie de o victorie pentru a…

O oră ago

Eau de Cologne

George Simion, nepreședintele României la limită, vrea și reușește să bage spaima în români cu…

2 ore ago

SELLification4EDUcation – educația inteligentă se construiește prin profesori susținuți

Educația începe cu oamenii care o fac posibilă Educația nu se schimbă prin reforme rapide…

5 ore ago

VIDEO: Accident grav în Timișoara. Două persoane au ajuns la spital

Dublu impact... Un șofer nehotărât a produs haos într-o intersecție din Timișoara, iar două persoane…

24 de ore ago

Cum se depune Declarația Unică 212 la Finanțe. Contribuabilii cer tot mai des lămuriri

Peste 80% din totalul de 23.000 de contribuabili care au interacționat în primele 7 zile…

24 de ore ago