Au trecut zilele libere de Rusalii, iar elevii încep astăzi prima probă a Evaluării Naționale. Aproape 5.000 de școlari din Timiș sunt așteptați la prima probă a Evaluării Naționale.
Limba şi literatura română este prima probă a Evaluării Naționale, care are loc marți, 18 iunie, iar în Timiș 4.921 de elevi de clasa a VIII-a s-au înscris la acest examen. După proba scrisă la Limba Română, examenul continuă cu proba scrisă la Matematică, în 20 iunie, iar proba la Limba şi literatura maternă va avea loc în 21 iunie.
Primele rezultate vor fi afișate în 25 iunie (până la ora 12.00). Contestaţii se vor putea depune în aceeași zi, în intervalul orar 14.00 – 20.00. În 29 iunie vor fi afișate rezultatele finale.
Probele încep la ora 9.00, accesul elevilor în săli fiind permis până la ora 8.30. Timpul destinat elaborării unei lucrări este de două ore.
UPDATE La prima probă a Evaluării Naționale au absentat 351 de elevi din Timiș, conform datelor transmise de IȘJ (Inspectoratul Școlar Județean) Timiș. La prima probă nu au existat incidente, astfel că niciun elev nu a fost eliminat din examen.
Dublu impact... Un șofer nehotărât a produs haos într-o intersecție din Timișoara, iar două persoane…
Peste 80% din totalul de 23.000 de contribuabili care au interacționat în primele 7 zile…
Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a anunțat recertificarea centrului de expertiză pentru bolile rare (CEBR) de…
Reprezentanții Autorității pentru Reformă Feroviară au făcut recepția preliminară a două garnituri de tren produse…
Iarna vrea să mai rămână, februarie fiind o lună rece, dar primăvara dă semne că…
La solicitarea S.C Aquatim S.A, Comisia de circulație din cadrul Primăriei Timișoara a avizat restricționarea…