Timp liber

„Poveștile apei” continuă la Uzina de Apă Industrială / FOTO

După turele de vizitare ale primei uzine de apă din Timișoara, programul Descoperiți poveștile apei” continuă. Sâmbătă, 6 iulie, este rândul Uzinei de Apă Industrială din cartierul Crișan să-și deschidă porțile. Uzina a fost construită la începutul secolului trecut (1916), ca o soluție ingenioasă găsită de compania de apă din acea vreme, ACOT, pentru a deservi industria locală, în plină dezvoltare.

Turele de vizitare durează circa 45 de minute, intrările se fac la orele 10.30, 11.30 și 12.30. Accesul publicului este gratuit, este permisă fotografierea, iar vizitatorii vor fi însoțiți de ghizi. Participarea se face pe bază de înscriere, la numărul de telefon 0256 201 370 (de luni până vineri, între orele 8 și 15), sau pe  adresa de e-mail aquapic@aquademica.ro. Adresa este str. Frederic Mistral nr. 1, accesibilă cu mijloacele de transport public – tramvai 1 și 2 (stația Lalelelor), troleibuz 11, M11 (stația Virgil Economu), vaporetto (stația Mihai Viteazul).

Uzina de apă industrială a fost acceptată oficial în rețeaua Global Network of Water Museums (rețeaua internațională a Muzeelor Apei) ce reunește organizații din toată lumea. Organizația, înființată în anul 2017, a fost recunoscută în anul următor de către Consiliul Interguvernamental UNESCO-IHP (Programul Hidrologic Internațional) ca o „inițiativă UNESCO”. Aproximativ 50 de muzee și instituții din 24 de țări, printre care și societatea Aquatim, sunt affiliate acestei rețele profesionale. Programul “Descoperiți poveștile apei” este o inițiativă comună a fundației Aquademica și asociației Urban Survey, susținută de Aquatim.

[ngg src=”galleries” ids=”4603″ display=”basic_thumbnail”]

Share
Published by
Cristina Tomescu

Recent Posts

A intrat pe contrasens și a băgat o femeie și un copil în spital

Duminică, 28 decembrie 2025, în jurul orei 06:15, polițiștii au fost sesizați cu privire la…

34 de minute ago

România lui Mitică. Mitică Dragomir

Dacă ar fi să ilustrez anul 2025, ba chiar şi ultimii 36 de ani, rezumându-mă…

4 ore ago

Asociația Club Sportiv Sport Express – locul unde copiii cresc prin sport, încredere și comunitate

Există momente în copilărie care rămân pentru totdeauna: prima minge prinsă corect, primul gol marcat,…

5 ore ago

Un sfert din lucrările la noul Centru Școlar pentru Educație Incluzivă Dumitru Ciumăgeanu au fost realizate/VIDEO

Cu finanțare din PNRR, Consiliul Județean Timiș ridică la Giroc un nou sediu, modern, pentru…

21 de ore ago

Primăria Timișoara caută depanatori și specialiști pentru întreținerea rețelei de date și voce, pentru 1,8 milioane de lei

Municipalitatea timișoreană caută o firmă de specialitate care să se ocupe de rețeaua de date…

21 de ore ago

A bătut un copil de 15 ani pentru lanțul de la gât! Acum își așteaptă pedeapsa

Tâlhărie în a doua zi de Crăciun! Polițiștii Biroului de Investigații Criminale au reținut un…

23 de ore ago