Administratie

Prelungirea Planului Urbanistic General al Timişoarei, ilegală. Hotărârea de consiliu e atacată în contencios administrativ

Prefectura Timiş atacă în contencios administrativ decizia Consiliului Local Timişoara de prelungire a Planului Urbanistic General de către CLT, prin hotărârea nr. 619 din 23 noiembrie 2018. Aceasta a fost adoptată fără a obţine acordul Ministerului Dezvoltării, spun reprezentanţii puterii centrale în teritoriu, în adresa prezentată primăriei.

Probleme mari pentru primarul Nicolae Robu şi Primăria Timişoara. O hotărâre de consiliu local, 619 din 23 noiembrie 2018, privind modificarea valabilităţii Planului Urbanistic General, va fi atacată în justiţie, în Contencios Administrativ, de către Prefectura Timiş. Inspectoratul Regional în Construcţii a sesizat Prefectul asupra adoptării respectivei hotărâri cu încălcarea prevederilor legale.

În urma sesizării, cei de la Consiliul Judeţean Timiş au confirmat că prelungirea Planului Urbanistic General al oraşului a fost adoptată fără a se fi obţinut în prealabil avizul Ministerului Dezvoltării Regionale şi Administraţiei Publice, cerut de legislaţia în domeniu.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

SCM Poli, sub așteptări în Maramureș. Portarul Makaria, coșmarul alb-violeților

Un derby de tradiție al handbalului românesc s-a încheiat dezamăgitor pentru reprezentanta Banatului. Minaur Baia…

2 ore ago

Responsabilitățile agenților economici în domeniul protecției mediului și a gestionării deşeurilor, în dezbatere la CCIAT

Camera de Comerţ, Industrie şi Agricultură Timiş, în calitate de partener Enterprise Europe Network (EEN),…

9 ore ago

La Universitatea de Vest Timișoara va avea loc seria Conferințelor Prepascale

În acest an, Facultatea de Litere, Istorie, Filosofie și Teologie din cadrul Universității de Vest din…

9 ore ago

Noile trenuri poloneze Pesa vor circula pe ruta Arad – Timișoara – Caransebeș

La Timișoara, pe calea ferată vor circula și noile garnituri de tren realizate de polonezii…

9 ore ago

Lugojul nu a (mai) avut probleme la Cluj

Prim-divizionara de volei feminin CSM Lugoj a câștigat categoric la Cluj-Napoca, în minimum de seturi.…

10 ore ago

Cum i s-a urcat PSD-ului democrația la cap

Pe vremea crâncenului dar și obositului PSD, la final de trimandat Ion Iliescu, social-democrații au…

13 ore ago