Prefectura Timiş

Se pregăteşte debarcarea subprefectului de Timiş? UPDATE Schimbarea de prefecţi şi subprefecţi pe ordinea de zi în şedinţa de Guvern

Conducerea Prefecturii Timiş ar putea să se schimbe, de marţi, ca urmare a deciziei celor de la ALDE de a renunţa la colaborarea din cadrul coaliţiei guvernamentale cu cei de la PSD. Vorbim despre subprefectul de Timiş, Cristian Franţescu, care, deşi apolitic, a fost susţinut de către filiala locală a partidului condus de Călin Popescu Tăriceanu.

Având în vedere că în acest moment coaliţa politică de la guvernare a devenit istorie, ne aşteptăm şi la schimbări la nivelul administrativ al prefecturilor din judeţe.
Actualul ocupant al postului de subprefect a fost susţinut pentru funcţie de deputatul de Timiş, Marian Cucşa, de la ALDE. Cristian Franţescu a fost numit subprefect de Timiş în luna martie a anului 2017.

UPDATE. Schimbarea subprefecţilor şi prefecţilor, pe ordinea de zi a şedinţei de guvern

Şedinţa de Guvern de marţi are inclusă pe ordinea de zi şi un proiect care se referă la schimbarea unor ocupanţi ai funcţilor de prefect şi de subprefect. Pa punctul 14. este trecut „PROIECT DE HOTĂRÂRE privind eliberări/numiri de prefecţi şi/sau subprefecţi”. Rămâne de văzut dacă plecarea lui Franţescu va fi confirmată.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Trei puncte culese din zăpadă la Buftea! Dumbrăvița, victorie vitală cu CS Afumați

Au fugit de terenurile din Afumați și Clinceni, doar pentru a da de ninsoare și…

12 ore ago

Atât de aproape de un rezultat foarte bun în primul meci din play-off! Eșec în prelungiri pe terenul campioanei

Politehnica Femina a fost pe punctul de a „dinamita” campionatul. A avut 1-0 pe terenul…

13 ore ago

Timișorenii sunt așteptați la proteste pentru a susține eliminarea eutanasierii animalelor fără stăpân

Urmările dezastrului descoperit la adăpostul de animale din Șuraia, Vrancea, unde mii de câini au…

16 ore ago

Primăria Timișoara montează cititoare de viteză pe străzile din oraș

Două cititoare a vitezei cu care circulă automobilele pe străzile orașului au fost montate de…

16 ore ago

CCIA Timiș a organizat un eveniment online dedicat consolidării cooperării economice dintre companiile israeliene și mediul de afaceri

În perioada 17-18 februarie 2026, Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș, în calitate de…

16 ore ago

Parteneriat între Primăria Dumbrăviţa şi Consiliului Județean Timiș pentru proiectul de modernizare a Bulevardului Ghioceilor

Vineri, primarul comunei Dumbrăviţa, Horia Bugarin, şi președintele Consiliului Județean Timiș, Alfred Simonis, au semnat…

17 ore ago