Primăria Timişoara

Începe producţia primului tramvai turcesc pentru Timişoara

Producătorul turc care a câştigat contractul de realizare al noilor tramvaie ale Timişoara, finanţate în cadrul unui contract cu fonduri europene, a demarat cea mai dificilă etapă a acordului, construcţia primului tramvai. Acesta va fi efectiv testat pe liniile din Timişoara, pentru a se vedea ce e necesar a fi îmbunătăţit şi modificat pentru producţia de serie.

„S-a dat ordinul de fabricare pentru noile tramvaie. Acestea sunt performante sub toate aspectele, sunt moderne, în concordanţă cu toate cerinţele de pe plan mondial. Termenul de realizare este de 18 luni de la începerea producţiei, dar am discutat cu preşedintele companiei, se face tot posibilul să se livreze mai repede. Primul necesită timp mai lung, sunt specificaţii de o exigenţă deosebită în contract Sunt o multime de amănunte în caietul de sarcini şi care necesita pregătire, şi de aceea durează până se livreaza primul tramvai”, a spus primarul Nicolae Robu.

Timişoara are semnate trei contracte de finanţare pentru achiziţia de tramvaie, deocamdată a fost semnat doar primul. Primarul se plânge că la Ministerul Dezvoltării ar fi fost concedii de vară, iar celelalte două contracte nu au sosit, fiind încă în verificare la minister. Minim 21 de tramvaie vor fi folosite, dar contractul se poate întinde până la realizarea a 45 de unităţi.
Noile tramvaie vor fi de dimensiune mare, articulate, de lungime de 30 de metri. Vor putea transporta până la 200 de călători. Viteza lor ar putea ajunge la 70 de kilometri pe oră şi vor avea baterii care să le asigure o autonomie de 60 de kilometri.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Marilen Pirtea afirmă că PSD lovește fix în oamenii cu venituri reduse, prin blocarea bugetului

Preşedintele PNL Timiş, Marilen Pirtea, spune că, prin blocarea adoptării bugetului, PSD loveşte chiar în…

27 de minute ago

O investiție de 50.000 de euro aduce procesele reale mai aproape de studenții UPT

De la teorie, la practică. Totul pentru studenți! La Universitatea Politehnica Timișoara, colaborarea cu mediul…

O oră ago

O interesantă expoziție dedicată manifestărilor funerare din paleolitic se deschide la UVT

Universitatea de Vest din Timișoara găzduiește la sediul central de pe bulevardul V. Pârvan, nr.4,…

2 ore ago

La începutul lunii mai vom putea circula pe drumul modernizat dintre Sânmihaiu Român și Șag/VIDEO

Mai e puțin timp până la momentul în care drumul județean care leagă Sânmihaiu Român…

2 ore ago

Timișorenii sunt invitați la un concert de lăută solo de Ziua Muzicii Vechi

Ziua de sâmbătă, 21 martie, aduce, de la ora 19:00, concertul „Celebratio Musicae Antiquae”, dedicat…

2 ore ago

O zonă din Timiș intră sub supraveghere din cauza unui caz de pestă porcină africană

În urmă cu câteva zile, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Timiș a confirmat…

2 ore ago