Economic

Trafic în creştere pe Aeroporul Internaţional Timişoara, în primele zece luni ale anului 2019

După primele zece luni ale anului în curs, Aeroportul Internaţional Timişoara a avut peste 1,3 milioane de pasageri operaţi și mai bine de 1,500 de aeronave care au aterizat sau decolat de pe pista principalei porţi aeriene a Banatului. Cei mai mulți călători au ales zborurile spre/de la București, München, Bergamo (Milano) și Luton (Londra), au anunţat reprezentanţii instituţiei.

În lunile ianuarie-octombrie 2019, s-a înregistrat o creștere a numărului de pasageri cu 3,4% față de aceeași perioadă a anului trecut. Astfel, 1.328.311 de pasageri au călătorit spre sau dinspre aeroportul Timișoara, în timp ce în aceeași perioadă a anului 2018, au fost înregistrați 1.285.212 de pasageri.

În luna octombrie, 143.099 de pasageri au tranzitat aeroportul Timișoara, cu 10,8% mai mulți decât în anul precedent. În aceeași lună a lui 2019, numărul de zboruri a crescut cu 4,1% comparativ cu anul trecut, înregistrându-se 1.528 aeronave care au aterizat sau decolat de la Timișoara.

„Eforturile administrației aeroportului de a oferi curse aeriene directe din Timișoara spre tot mai multe destinații, dar și frecvențe suplimentare se concretizează într-un număr tot mai mare de pasageri și de zboruri. În continuare, pentru administrația aeroportului reprezintă o prioritate introducerea de noi rute, dar și oferirea unor condiții optime de transfer pentru pasageri”, a declarat directorul aeroportului Daniel Idolu.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Fostul rector al Universității Politehnica Timișoara, Viorel Șerban, a încetat din viață

Universitatea Politehnica Timișoara anunță, cu profundă durere, trecerea la cele veșnice a celui care a…

7 ore ago

Primarul Fritz prezintă victoriile municipalității în instanță, pe disputele ”imobiliare”

Am avut succes împotriva contestațiilor de pe strada Cezar, în lupta cu Pizzeria Poli, dar…

12 ore ago

Proiectul lărgirii la patru benzi a drumului județean spre Sânandrei a fost oficial demarat

Lucrările de lărgire la patru benzi a drumului care leagă Sânandreiul de DN 69, Timișoara…

12 ore ago

Cu moral bun înaintea unei dispute dificile pe teren propriu

CSC Dumbrăvița abordează jocul cu „studenții” din Copou cu un moral foarte bun, în urma…

15 ore ago

Aquatim lansează programul ”Apa contează! Educație verde pentru viitor”

Aquatim a pregătit la Muzeul Apei din Timișoara un program special pentru grupuri școlare, dedicat…

16 ore ago

Mai mulți medici vor primi apartamente în noul cartier ANL din Giroc

Mai mulți medici vor primi apartamente pentru a locui în noul cartier ANL de la…

16 ore ago