Echipamente medicale pentru Spitalul din Deta
Spitalul din Deta a fost dotat cu echipamente medicale care au fost cumpărate, prin schema de minimis, de Consiliul Județean Timiș. Au intrat în dotarea acestui spital un sterilizator, un monitor de funcții vitale și un analizator de sânge.
Călin Dobra, președintele Consiliului Județean Timiș, a făcut marți o vizită la Spitalul din Deta. Prin schema de minimis a CJ Timiș au primit finanțare, câte 250.000 lei, pe lângă Spitalul din Deta, și Spitalul Municipal Timișoara, Spitalul Municipal Lugoj, Spitalul Orășenesc Sânnicolau Mare, spitalele din Jimbolia și Făget.
Cei de la Spitalul din Deta au cumpărat un sterilizator cu abur modern, pentru toate ustensilele medicale din spital, un monitor de funcții vitale pentru Urgențe și un analizator de sânge.
„Cu ajutorul lor, pacienții din Urgențe fac rapid un set primar de analize, iar timpul alocat sterilizării ustensilelor medicale este mult mai scurt. Mă bucur că am putut să contribuim la creșterea calității actului medical în toate spitalele orășenești din județ prin implementarea acestei scheme de minimis”, a spus Călin Dobra, președintele Consiliului Județean Timiș.
Fără pauză! Etapa a 14-a din Liga Națională masculină de baschet programează un meci în…
Dacă v-ați bucurat de ieftinirea carburanților din ultimele zile, nu sperați să rămână prea mult…
Duminică, 28 decembrie 2025, în jurul orei 06:15, polițiștii au fost sesizați cu privire la…
Dacă ar fi să ilustrez anul 2025, ba chiar şi ultimii 36 de ani, rezumându-mă…
Există momente în copilărie care rămân pentru totdeauna: prima minge prinsă corect, primul gol marcat,…
Cu finanțare din PNRR, Consiliul Județean Timiș ridică la Giroc un nou sediu, modern, pentru…