Social

Smulse de vânt, celebrele panouri antiorbire dau din nou bătăi de cap pe autostrada A1

O problemă care le face de ani de zile probleme drumarilor care se ocupă de întreţinerea autostrăzii A1 a pus din nou în pericol siguranţa rutieră. Deja celebrele balize antiorbire au fost din nou rupte şi au ajuns pe carosabil.

Sute de astfel balize altiorbire din plastic au fost smulse, din cauza vântului puternic, de pe mijlocul autostrăzii A1. Problema nu este o premieră, aceasta a mai apărut de mai multe ori în decursul ultimilor ani. Prima dată a produs un adevărat scandal, când în urma unei furtuni intense un număr mare de astfel de balize au fost smulse imediat după intrarea în ţară de la Nădlac, ajungând pe autostradă. Numeroşi şoferi s-au ales cu cauciucurile tăiate din cauza plasticului spart.

Ulterior, problema se mai repetă de câteva ori, iar Compania de Drumuri se vede nevoită să ceară constructorului unuia dintre loturile de autostradă să înclouiască balizele pe care le instalaseră pentru că erau produse dintr-un plastic de proastă calitate, necorespunzător pentru astfel de utilizări.

Iată că problema se repetă, ia la unul dintre centrele de întreţinere au fost adunate sute de asemenea panouri antiorbire de pe A1. Acestea fuseseră smulse de vântul puternic de miercuri, ajungând pe carosabil şi punând în pericol siguranţa circulaţiei rutiere. Angajaţii Centrelor de Întreținere și Coordonare ale Secției Autostrăzi au adunat panourile în cursul nopții.

 

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Un sfert din lucrările la noul Centru Școlar pentru Educație Incluzivă Dumitru Ciumăgeanu au fost realizate/VIDEO

Cu finanțare din PNRR, Consiliul Județean Timiș ridică la Giroc un nou sediu, modern, pentru…

11 ore ago

Primăria Timișoara caută depanatori și specialiști pentru întreținerea rețelei de date și voce, pentru 1,8 milioane de lei

Municipalitatea timișoreană caută o firmă de specialitate care să se ocupe de rețeaua de date…

11 ore ago

A bătut un copil de 15 ani pentru lanțul de la gât! Acum își așteaptă pedeapsa

Tâlhărie în a doua zi de Crăciun! Polițiștii Biroului de Investigații Criminale au reținut un…

13 ore ago

Cum arată lucrul la tunelurile de pe Margina – Holdea. Secretar de stat la Ministerul Transporturilor, în vizită pe șantier/VIDEO

Irinel Scrioșteanu, secretar de stat în Ministerul Transporturilor, a vizitat șantierul tronsonului de autostradă dintre…

13 ore ago

Cum va fi vremea în ultimul weekend din 2025

După ce luna decembrie a fost mult mai caldă ca de obicei, cel puțin până…

15 ore ago

2025: anul în care improvizația s-a terminat

Lecții economice și politice dintr-un an ratat 2025 nu a fost anul crizelor spectaculoase. A…

17 ore ago