Politica

USR Timiş l-a desemnat pe Cristian Moş să candideze la postul de preşedinte al Consiliului Judeţean

Nicio surpriză la alegerile pentru desemnarea candidatului USR Timiş la postul de preşedinte al Consiliului Judeţean. Aşa cum era de aşteptat, şeful filialei, Cristian Moş, a întrunit cele mai multe voturi.

Cristian Moş a primit nominalizarea partidului pentru a încerca obţinerea postului de preşedinte al Consiliului Judeţean Timiş. El spune că doreşte schimbarea clasei politice acutale şi că cei care au fost incluşi pe lista partidului pentru judeţ sunt toţi oameni buni profesionişti, care pot aduce plus valoare.
„USR a încheiat astăzi lista de candidaţi pentru Consilul Judeţean. Democraţia a fost şi va fi mereu în USR. Schimbarea clasei politice începe. Noi vrem să schimbăm ceea ce s-a întâmplat până acum, judeţul Timiş să fie primul din România din acest punct de vedere. Suntem oameni dintre oameni care ne-am implicat în politică și vrem să schimbăm complet vechea clasă politică. Ceea ce se putea schimba imediat după Revoluţie, dar vechea clasă politică a fost prea preocupată de luptele lor, de ceea ce se întâmplă la Bucureşti. Sper să schimbăm complet clasa politică”, a subliniat Moş
În total, la scrutinul pentru preşedinte au luat parte trei candidaţi.
„La președinția consiliului judeţean am avut trei candidaţi, eu am câştigat competiţia pentru postul de candidat la preşedintele CJT, locul doi este Viviana Ţecu, iar locul trei este Badiu Călin. (…) În acest moment aceasta este echipa USR care poate să aducă plus valoare în Consiliul Judeţean, sunt oameni care au hotărât să se implice, să se implice în viaţa politică”, a mai anunţat Cristian Moş.
În total, la alegeri au participat 25 de candidaţi, 12 fiind consideraţi port-drapel în lupta pentru CJT. Opiniile acestora se vor adăuga programului deja conturat de Moş pentru conducerea administraţiei judeţene
„Vă asigur că toți colegii vor ajuta la programul de candidatură. Am un program și îl vom duce la un alt nivel. Vrem să folosim toate resursele din partid, astfel încât vechea zicală Banatu-i fruncea să fie reală”, a mai declarat Cristian Moș.
Lista pentru alegerile locale nu este una definitivă, în funcţie de negocierile la nivel naţional şi local vor fi incluşi pe listă şi reprezentanţii PLUS.
„Nu s-a stabilit deja lista comună, suntem în tratative, se discută și vom avea un eveniment în care vom anunța lista comună”, a încheiat Cristian Moș. La final, Moş spune că se doreşte obţinerea a cel puţin nouă mandate de consilier, dar se va încerca chiar şi mai mult.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Fetele de la Poli închid sezonul regular cu o victorie frumoasă contra Bistriței

Pe o vreme rece și o ploaie măruntă, fetele de la Poli au întâlnit pe…

2 ore ago

Viceprimarul Lațcău anunță punerea în valoare a clădirilor din zona Pieței Mocioni odată cu revitalizarea zonei

Primarul Dominic Fritz a semnat în această săptămână contractul de finanțare prin care Timișoara va…

2 ore ago

Spitalul de Psihiatrie va avea un nou ambulatoriu, ridicat cu zece milioane de lei

Spitalul de Psihiatrie şi pentru Măsuri de Siguranţă Jebel va avea un nou amubulatoriu, o clădire…

3 ore ago

CSM Lugoj a trecut la pas de U Cluj în elită la volei feminin

Etapa a VIII-a din Divizia A1 de volei feminin a însemnat cel mai ușor meci…

5 ore ago

Lights of the Village a pornit la drum cu mii de vizitatori/VIDEO

Prima zi de activitate a ”Lights of the Village”, evenimentul desfășurat la Muzeul Satului Bănățean…

5 ore ago

Târg special la mijloc de decembrie. Pentru Reli și lupta ei contra cancerului!

Reli este o femeie puternică și curajoasă. Soție, mamă și învățătoare dedicată, ea a dus…

5 ore ago