Sănătate

Bărbat cu coronavirus la Timișoara – al doilea caz în Timiș, al patrulea din România/UPDATE

Al doilea caz de coronavirus a fost depistat la Timișoara. Un bărbat de 47 de ani care a călătorit cu femeia de 38 de ani în avion. Bărbatul nu are simptome și febră și va fi transportat la Spitalul de Boli Infecțioase Victor Babeș din Timișoara cu izoleta.

Este vorba despre un bărbat de 47 de ani, din Timișoara, care a fost contact cu femeia depistată pozitiv în data de 28 februarie 2020 și care s-a întors din Italia. Mai exact, bărbatul a călătorit cu femeia de 38 de ani în același avion, în partea dreaptă a acesteia în data de 20 februarie 2020, cu o cursă care se întorcea din Italia. Din 28 februarie, bărbatul s-a aflat în autoizolare la domiciliu împreună cu familia. Rezultatele primei probe recoltate la începutul perioadei de autoizolare au fost negative, iar rezultatul probei recoltată luni, în cea de-a 12 –a zi de la contactul cu femeia de 38 de ani, a ieșit pozitiv la infecția cu coronavirus COVID 19.                               

UPDATE. Reprezentanții Direcției de Sănătate Publică (DSP) Timiș desfășoară ancheta epidemiologică în cazul a șase persoane care au intrat în contact cu bărbatul care a fost infectat cu coronavirus.
Specialiștii DSP Timiș se află pe teren, unde au identificat contacții apropiați, pentru care se recoltează probele în vederea testării infecției cu noul coronavirus.

Share
Published by
Vlad Stoian

Recent Posts

Tragedie la Moșnița: s-a răsturnat cu mașina și a murit

Un bărbat de 54 de ani a condus o autoutilitară pe strada Florența din localitatea…

13 ore ago

Universitatea de Vest din Timișoara lansează programul de pregătire gratuită pentru BAC, consiliere și oportunități academice pentru mii de elevi

Universitatea de Vest Timișoara continuă și în anul 2026 programul de sprijin pentru elevii din…

14 ore ago

Spectacol sub panou! Timișoara bate Ploieștiul în prelungiri

A șaptea victorie la rând pe teren propriu pentru prim-divizionara de baschet SCM Politehnica, echipă…

14 ore ago

Codul de procedură fiscală în domeniul eșalonărilor la plată s-a modificat. Se dorește eliminarea tratamentelor fiscale preferențiale

Începând cu data de 1 ianuarie 2026 au intrat în vigoare cele mai recente modificări…

14 ore ago

Autostrada A1, plină de gropi periculoase în asfalt. DRDP Timișoara ne anunță că le astupă cu soluții temporare/VIDEO

Șoferii care circulă pe autostrada A1, mai ales pe porțiunea dintre Lugoj și Timișoara, se…

15 ore ago

Conform DEX: Cel mai bun fotbalist – Nicolae Robu

Când un primar se laudă că a atras sute de milioane de euro investiții din…

17 ore ago