Politica

Guvernul Orban II a primit votul de învestitură

Guvernul Orban II a primit sâmbătă votul de învestitură din partea Parlamentului, în condiţii speciale. Au fost 286 de voturi ”pentru”, 23 de voturi ”împotrivă” și o abținere. Au votat împotriva guvernului unii dintre parlamentarii Pro România și neafiliați ai lui Călin Popescu Tăriceanu.

Dintre cei 111 parlamentari ai PNL, doar 42 au fost prezenți în parlament pentru a-și vota propriul guvern, restul fiind în izolare. Urmează ca premierul Ludovic Orban și miniștrii să depună jurământul la Palatul Cotroceni, la ora 18:00.

Comitetul Național pentru Situații Speciale de Urgență a decis sâmbătă că membrii Guvernului și oficiali de rang înalt pot ieși din izolare, cu păstrarea distanței de minimum 5 m față de alte persoane care nu se află în izolare și cu obligativitatea portului măștii de protecție, exclusiv pentru exercitarea obligațiilor expres prevăzute de Constituție și strict pe durata exercitării acestor obligații.

Ceremonia de depunere a jurământului va putea avea loc, cu respectarea condițiilor de mai sus.

Președintele Klaus Iohannis a semnat urgent decretul pentru numirea Guvernului României, a anunțat Administrația Prezidențială:

Președintele României, domnul Klaus Iohannis, a semnat sâmbătă, 14 martie a.c., decretul pentru numirea Guvernului României, în următoarea componență:
• Ludovic Orban – prim-ministru
• Raluca Turcan – viceprim-ministru
• Vasile-Florin Cîţu – ministrul finanțelor publice
• Marcel Ion Vela – ministrul afacerilor interne
• Bogdan Lucian Aurescu – ministrul afacerilor externe
• Marian Cătălin Predoiu – ministrul justiției
• Nicolae-Ionel Ciucă – ministrul apărării naționale
• Virgil-Daniel Popescu – ministrul economiei, energiei și mediului de afaceri
• Lucian Nicolae Bode – ministrul transporturilor, infrastructurii și comunicațiilor
• Nechita-Adrian Oros – ministrul agriculturii și dezvoltării rurale
• Costel Alexe – ministrul mediului, apelor și pădurilor
• Ion Ştefan – ministrul lucrărilor publice, dezvoltării și administrației
• Ioan Marcel Boloş – ministrul fondurilor europene
• Victor Sebastian Costache – ministrul sănătății
• Cristina Monica Anisie – ministrul educației și cercetării
• Bogdan Gheorghiu – ministrul culturii
• Marian Ionuţ Stroe – ministrul tineretului și sportului
• Victoria Violeta Alexandru – ministrul muncii și protecției sociale

 

Share
Published by
Iulia Avram

Recent Posts

A murit „Părintele”! Ioan Sdrobiș ne-a părăsit la 79 de ani

Antrenor carismatic cu ochi pentru tineri. Este cel care l-a promovat și pe Cristi Chivu…

8 minute ago

Dominic Fritz după alegerile din Bucureşti: „Avem nevoie urgent de primari în două tururi și pentru a crește legitimitatea primarilor”

Președintele USR, Dominic Fritz, a declarat, luni, într-o conferință de presă, că alegerile locale parțiale…

O oră ago

Profesorul Cristian M. Teodorescu va fi în dialog cu publicul timișorean, la UVT

Universitatea de Vest Timișoara oferă publicului un nou eveniment din seria „Conectați la viitor”, intitulat…

3 ore ago

Și-a găsit sfârșitul brusc, într-o stație de tramvai

Luni dimineața, în jurul orei 09:45, polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul că…

3 ore ago

Studii clinice în gastroenterologie derulate în cadrul Asociației OncoHelp

Boala Crohn și rectocolita ulcero-hemoragică sunt patologiile pentru care pacienții pot avea acces la terapii…

3 ore ago

Primăria Timișoara caută furnizor pentru macazuri, pentru 6,5 milioane de lei. Vor fi instalate la pasajul Solventul

Municipalitatea timișoreană face deja un prim pas spre ceea ce ar urma să devină unul…

3 ore ago