container carantina
Zeci de persoane se află în carantină în Timiș, iar sute de oameni sunt în izolare în propriile apartamente, duminică, 15 martie.
Conform Direcției de Sănătate Publică Timiș, în cel mai vestic județ al țării 87 de persoane se află în carantină, duminică, 15 martie, și 380 de persoane se află în autoizolare la domiciliu. Sâmbătă, în Timiș erau în carantină 83 de persoane, iar 476 se aflau în autoizolare.
Carantina se instituie pentru toate persoanele care nu prezintă simptome, dar care se întorc din zonele cu transmitere comunitară extinsă a noului coronavirus, iar autoizolarea se instituie pentru persoanele care nu prezintă simptome, dar au călătorit în ultimele 14 zile în regiuni sau localități din zonele afectate de coronavirus.
Foto: Constantin Duma
În urmă cu exact patru ani, în zorii zilei de 24 februarie 2022, Rusia a…
Primăria Ghiroda anunţă că, în perioada 2 martie - 9 aprilie, se vor strânge materialele…
Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 24.02.2026, unde se vor executa reparaţii…
Universitatea de Vest din Timișoara (UVT) derulează un nou studiu de percepție din seria de…
O ședință blitz, de două minute, a Consiliului Local Timișoara, a rezolvat problema ”legislativă locală”…
Pe un alt lot din traseul de cale ferată dintre Caransebeș și Arad, din zona…