Social

Bătrânii și persoanele aflate în izolare din Timiș pot suna la telefonul de urgență!

Un telefon de urgență funcționează deja din 25 martie la Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului (DGASPC) Timiș. Numărul este destinat persoanelor de peste 65 de ani care au nevoie de sprijin, dar din 2 aprilie este destinat și celor care se află în izolare și nu are cine „să le bată la ușă” pentru a-i ajuta.

La telefonul de urgență se preiau și sesizări ale persoanelor izolate la domiciliu sau cu privire la acestea, dacă persoanele în cauză nu reușesc să ia legătura cu autoritățile administrației publice locale. Toate aceste persoane beneficiază de ajutor din partea asistenților sociali din județ și din partea Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului – DGASPC – Timiș.

„Primul pas este ca aceste persoane să contacteze, telefonic, serviciul public de asistență socială din localitatea de domiciliu, din cadrul Primăriei, pentru a fi luate în evidență și a primi ajutor. Dacă nu reușesc să ia legătura cu nimeni de la primăria de domiciliu sau dacă au solicitat sprijin și nu l-au primit, atunci sunt rugate să ne contacteze la 0256-983 – „Telefonul de Urgență”, 24 de ore din 24. Un operator va prelua toate coordonatele persoanei, precum și solicitarea acesteia, urmând să facă toate demersurile necesare pentru ca aceasta să primească sprijin”, transmit cei de la DGASPC Timiș.

 

Share
Published by
Dana Popa

Recent Posts

Primăria caută executant pentru un nou parc fotovoltaic la Timișoara

Timișoara caută executant pentru un nou parc fotovoltaic, care va fi ridicat pe un teren…

10 ore ago

Reparațiile la liniile cale modifică circulația pe mai multe trasee de tramvai

Societatea de Transport Public Timișoara anunță că, începând de luni, 4 aprilie, circulația unor linii…

10 ore ago

A pierdut o bătălie, nu şi războiul. Dominic Fritz despre litigiul cu ANI: “Lucrurile rămân ca până acum, procesul pe fond continuă”

Înalta Curte de Casație și Justiție i-a respins, joi, primarului Timișoarei, Dominic Fritz, o cerere…

13 ore ago

Cinci victime în urma unei neatenții în trafic! S-a întâmplat joi, în Timișoara

Panică, ambulanțe, lacrimi, joi în Timișoara după un accident grav, care putea fi evitat dacă…

14 ore ago

Ioan Krausz, un tânăr sprinter pentru Timișoara

O nouă stea apare pe firmamentul atletismului bănățean. După mult timp, Timișoara se poate lăuda…

14 ore ago

Societatea Aquatim continuă acțiunea de montare în Timișoara a contoarelor inteligente

Aquatim continuă procesul de digitalizare a contoarelor de branșament în cartierele din Timișoara. Aceasta se…

15 ore ago