Sănătate

O femeie din Timiș, cu COVID-19, a decedat în timpul transferului cu ambulanța. 141 de decese în România

Au fost înregistrate alte opt decese în România, numărul acestora ajungând la 141. A murit și o femeie din Timiș, în ambulanță, în timpul transferului.

Conform Grupului de Comunicare Strategică, femeia de 59 de ani, din Timiș, a murit în ambulanță, în timpul transferului, de la Secția de Ortopedie a Spitalului Județean Timișoara la Spitalul „Victor Babeș”. A fost confirmată cu COVID-19 în 3 aprilie, dată în care a și murit.

Alte decese confirmate, conform Grupului de Comunicare Strategică:

Femeie, 66 ani care a fost dializată într-o clinică din București. Persoana a fost găsită decedată în casă în data de 03.04.2020. Pacienta a fost confirmată cu COVID 19 în data de 02.04.2020.

Bărbat, 34 ani din judeţul Mureș. Persoană cunoscută cu Sindrom Pradder Willi a fost internată în data de 26.03.2020 pentru febră, tuse, dispnee în secția de ATI a SCJU Tg. Mureș. Testarea pentru gripă a avut rezultat negativ, în data de 03.04.2020 se confirmă COVID 19. Avea condiții medicale pre-existente: obezitate, boală cardiovascular, boală pulmonară. Data decesului: 27 martie.

Bărbat, 59 ani din judeţul Mehedinți.  Internat în SCBIT “Victor Babeș” București, prin transfer de la SCU Drobeta-Turnu Severin, pe data de 29 martie, decedat pe 3 aprilie. Boli: insuficiență respiratorie protezată mecanic, ARDS, citoliza hepatica, DZ in observaţie, injurie renală acută, obezitate morbidă.

Femeie, 82 ani din judeţul Galați. Internată într-o instituție de îngrijire persoane vârstnice, confirmată în laboratorul Spitalului Galați pe data de 03 aprilie, decedată în aceeaşi zi.

Bărbat, 79 ani din judeţul Cluj. Persoana aflată la domiciliu decedează în drum spre spital în ambulanță. Avea condiții medicale pre-existente: ramolisment cerebral, demenţă mixtă, DZ, infarct miocardic cicatriceal, boală cardiovasculară, boală pulmonară. Contact cu ginerele, şofer transport local de persoane, confirmat pe data de 3 aprilie, zi în care a şi decedat

Femeie, 59 ani din București. Persoană din focarul clinicii care realizează proceduri de hemodializă. Confirmată pe data de 27martie, decedată pe 29 martie..

Bărbat, 59 ani din judeţul Arad. Persoană internată în secția BI Adulți a SCJU Arad cu diagnosticul Bronhopneumopatie, HTA. Confirmat pe data de 3 aprilie, a doua zi după ce a murit.

 

Share
Published by
Vlad Stoian

Recent Posts

Fabi Marincu, meci de senzație în victoria cu CSU Alba Iulia. Din păcate, un record excelent a fost stopat în meciul de astăzi

Penultimul joc din 2025 pentru alb-violeți a fost disputat acasă, împotriva echipei CSU Alba Iulia,…

9 ore ago

Nicio șansă pentru Dumbrăvița la Voluntari. Bănățenii au intrat pe teren doar cu gândul să nu primească multe

De neînțeles comportarea Dumbrăviței din meciul de la Voluntari, unde a intrat să se apere.…

12 ore ago

Un proiect câștigat de UVT va ajuta comunitatea din Dumbrăvița

Universitatea de Vest din Timișoara a reușit atragerea unei noi finanțări nerambursabile dedicate modernizării infrastructurii…

14 ore ago

Pe 13 decembrie va avea loc ediția din acest an a Concertului de Crăciun, de la Biserica Millennium

Tradiția va fi respectată și comunitatea italiană din Timișoara va organiza și în acest an…

14 ore ago

Centrul orașului Sânnicolau Mare va fi reabilitat, cu pest cinci milioane de euro

Zona centrală a orașului Sânnicolau Mare va fi modernizat cu fonduri europene. O piațetă modernă,…

15 ore ago

Cuplaj sportiv la Sala Constantin Jude. Meciuri de handbal și baschet

Urmează o dublă alb-violetă pe parchetul sălii “Olimpia”. Ziua de duminică se va transforma într-o…

15 ore ago