Politica

Senatoarea PNL de Timiş, Alina Gorghiu, “descalificată” de Ludovic Orban: “Este picătura care a umplut paharul”

Preşedintele PNL, Ludovic Orban, a atacat-o extrem de dur pe Alina Gorghiu, după ce senatoarea de Timiş a iniţiat un proiect de lege prin care pedepsele cu închisoare ar putea fi executate acasă. El spune că Gorghiu s-a descalificat, iar demersul ei a fost “picătura care a umplut paharul”. Chiar înainte de-a izbucni criza coronavirusului, Alina Gorghiu şi-a anunţat oficial intenţia de a candida pentru un nou mandat de senator de Timiş

În plină pandemie de coronavirus, senatorul PNL de Timiş, Alina Gorghiu, a scos de la naftalină sau din sertarele unor PSD-işti precum Florin Iordache sau Şerban Nicolae un proiect de lege privind executarea la domiciliu a pedepselor cu închisoare. E vorba de pedepse de până la şapte ani, motiv pentru care unii au observat că este exact condamnarea primită de fostul lider liberal Bogdan Olteanu pentru şpaga primită de la Sorin Ovidiu Vântu.

Preşedintele PNL, Ludovic Orban, a catalogat, vineri, proiectul de lege iniţiat de Alina Gorghiu, drept o „aberaţie” şi a anunţat că deputaţii liberali vor vota împotrivă.

„Este o aberaţie. E un proiect de lege care a fost iniţiat de un senator al nostru fără a avea acordul grupului parlamentar din Senat, dar mai ales fără a avea acordul conducerii PNL. PNL nu susţine acest proiect de lege, Guvernul pe care îl conduc este categoric împotriva acestui proiect de lege. Am dat mandat în camera decizională, Camera Deputaţilor, către grupul parlamentar al PNL din Camera Deputaţilor să voteze împotriva acestui proiect care este contrar liniei politice a PNL de alegerea mea ca preşedinte al PNL.. Acest proiect este neavenit, este un proiect care nu are nimic de-a face cu politica penală a statului român în viziunea Guvernului pe care îl conduc, este un proiect care pare să ofere soluţii unor oameni certaţi cu legea şi nicidecum să ofere o soluţie pentru problemele existente la ora actuală în România”, a declarat, pentru AGERPRES, Ludovic Orban.

El a mai afirmat că proiectul este cu atât mai neavenit, în situaţia în care se află România. De asemenea, el a declarat că  Alinei Gorghiu “i s-a umplu paharul”.

„Mi se pare cu atât mai grav ca în starea de urgenţă în care se găseşte România în Senatul României să se dezbată astfel de proiecte pe ideea că poate lumea fiind concentrată pe bătălia contra epidemiei de coronavirus nu o să bage în seamă astfel de proiecte. Lumea este atentă şi sancţionează astfel de proiecte. În ceea ce mă priveşte cred că este picătura care a umplut paharul în materie de atitudine politică din partea senatorului nostru care a iniţiat proiectul de lege”, a afirmat Orban.

Întrebat dacă senatorul Alina Gorghiu ar putea fi sancţionat, preşedintele liberalilor a răspuns: „S-a autodescalificat, nici nu mai are nevoie de vreo sancţiune. Beneficiază din plin de sancţiunea cetăţenilor”.

 

Share
Published by
Iulia Avram

Recent Posts

E oficial! Ciprian Ciucu câştigă detaşat alegerile pentru Primăria Bucureştiului. Mare surpriză pe locul 2!

Candidatul PNL Ciprian Ciucu va fi noul primar al Capitalei, câştigând oficial scrutinul la o…

5 ore ago

Exit-poll: Ciprian Ciucu câştigă detaşat Primăria Capitalei. Victoria îi aparţine şi lui Ilie Bolojan

Candidatul PNL Ciprian Ciucu va fi viitorul primar al Bucureştiului, potrivit unui exit-poll realizat de…

8 ore ago

Emoții doar în primul sfert de oră! SCM Poli Timișoara a învins categoric codașa din Sighișoara

Prim-divizionara de handbal SCM Poli Timișoara închide cu bine turul, învingând, conform așteptărilor ultima clasată…

12 ore ago

Fetele de la Poli închid sezonul regular cu o victorie frumoasă contra Bistriței

Pe o vreme rece și o ploaie măruntă, fetele de la Poli au întâlnit pe…

15 ore ago

Viceprimarul Lațcău anunță punerea în valoare a clădirilor din zona Pieței Mocioni odată cu revitalizarea zonei

Primarul Dominic Fritz a semnat în această săptămână contractul de finanțare prin care Timișoara va…

16 ore ago

Spitalul de Psihiatrie va avea un nou ambulatoriu, ridicat cu zece milioane de lei

Spitalul de Psihiatrie şi pentru Măsuri de Siguranţă Jebel va avea un nou amubulatoriu, o clădire…

16 ore ago