Social

e-learningTM: donație de tablete pentru școala din Checea pentru ca elevii să poată face cursuri online

O nouă donație în campania „e-learningTM”, inițiată de Instituția Prefectului, pentru elevi de la Școala Gimnazială din Checea. Au fost donate 14 tablete pentru ca elevii să poată facă cursuri online pe timpul pandemiei de coronavirus.

În cadrul campaniei au fost donate 14 device-uri, destinate elevilor de la școala gimnazială din Checea, pentru ca mai mulți dintre elevii din localitate să aibă acces la învățământul online.

Prefectul de Timiș, Liliana Oneț, împreună cu inspectorul școlar general, Marin Popescu, și Radu Dragomir, directorul Serviciului de Telecomunicații Speciale Timiș, au fost astăzi pentru a oferi aceste tablete elevilor din Checea.

Săptămânile trecute au fost deja donate zeci de tablete pentru elevi din Cenei și Bobda, dar și din Tomești și Banloc.

„Sunt pe deplin convinsă că, și cu această ocazie, în care ne-am exprimat solidaritatea față de copiii dezavantajați din Checea, am reușit să transmitem comunității de aici un mesaj de colaborare firească, de parteneriat administrativ, dar și de întrajutorare umană, printr-un gest concret venit în sprijinul învățământului online, care are nevoie de încurajare, mai ales în mediul rural. Este un moment în care le transmitem încurajări nu numai elevilor, ci și profesorilor și familiilor, în numele colegilor mei din Instituția Prefectului, cât și a celorlalți donatori din instituțiile publice afiliate acestei campanii”, a spus prefectul Liliana Oneț.

Campania “e-learningTM” a fost inițiată la propunerea Instituției Prefectului și derulată în colaborare cu Inspectoratul Școlar Județean și cu sprijinul Serviciului de Telecomunicații Speciale, prin Direcția Județeană de Telecomunicații Speciale Timiș, la care s-au alăturat, prin donația de astăzi, și Inspectoratul Județean de Jandarmi Timiș, Direcția Silvică, Direcția de Sănătate  Publică și Inspectoratul Teritorial de Muncă.

Share
Published by
Vlad Stoian

Recent Posts

Un sfert din lucrările la noul Centru Școlar pentru Educație Incluzivă Dumitru Ciumăgeanu au fost realizate/VIDEO

Cu finanțare din PNRR, Consiliul Județean Timiș ridică la Giroc un nou sediu, modern, pentru…

5 ore ago

Primăria Timișoara caută depanatori și specialiști pentru întreținerea rețelei de date și voce, pentru 1,8 milioane de lei

Municipalitatea timișoreană caută o firmă de specialitate care să se ocupe de rețeaua de date…

5 ore ago

A bătut un copil de 15 ani pentru lanțul de la gât! Acum își așteaptă pedeapsa

Tâlhărie în a doua zi de Crăciun! Polițiștii Biroului de Investigații Criminale au reținut un…

7 ore ago

Cum arată lucrul la tunelurile de pe Margina – Holdea. Secretar de stat la Ministerul Transporturilor, în vizită pe șantier/VIDEO

Irinel Scrioșteanu, secretar de stat în Ministerul Transporturilor, a vizitat șantierul tronsonului de autostradă dintre…

7 ore ago

Cum va fi vremea în ultimul weekend din 2025

După ce luna decembrie a fost mult mai caldă ca de obicei, cel puțin până…

9 ore ago

2025: anul în care improvizația s-a terminat

Lecții economice și politice dintr-un an ratat 2025 nu a fost anul crizelor spectaculoase. A…

12 ore ago