Sănătate

Focar de Covid-19 la Spitalul CFR Timișoara. Prima asistentă infectată, cercetată disciplinar

Asistenta de la Spitalul CFR Timișoara care a fost infectată cu Covid la începutul lunii iulie va fi cercetată disciplinar. Ulterior infectării asistentei, au apărut alte șase cazuri, în rândul pacienților și cadrelor medicale de la acest spital.

Conducerea unității sanitare anunță că va declanșa o anchetă disciplinară pentru că asistenta ar fi încălcat normele și procedurile. Asistenta care acum va fi cercetată disciplinar s-a externat deja la cerere de la Spitalul “Victor Babeș” din Timișoara. Alte două asistente infectate sunt în izolare la domiciliu, deși pozitive, iar patru pacienți depistați cu SARS-Cov2 sunt internați la Spitalul CFR, într-un pavilion special, dedicat pacienților cu această boală.

„Prima asistentă a încălcat normele și procedurile aduse la cunoștință, în ceea ce privește gestionarea situației epidemiologice creată de coronavirus, nepurtarea echipamentului de protecție, nerespectând recomandările în urma triajului epidemiologice, deși a fost instruită și avertizată în acest sens. Asistenta medicală va fi cercetată disciplinar și dacă se impune se va formula plângere penală împotriva acesteia pentru nerespectarea măsurilor privitoare la prevenirea sau combaterea bolilor infectocontagioase, dacă au avut ca urmare răspândirea unei asemenea boli”, a spus Stela Iurciuc, managerul Spitalului CFR Timișoara

Share
Published by
Vlad Stoian

Recent Posts

S-a scumpit șoferitul ”eco”, alimentat de la stațiile electrice ale Primăriei Timișoara

Șoferii timișoreni care au autovehicule electrice și folosesc stațiile de alimentare deținute de Primăria Timișoara…

4 ore ago

Afluenţă de cereri, în Timișoara, pentru noua Carte Electronică de Identitate

Direcția de Evidență a Persoanelor Timișoara informează că, până la finalul lunii noiembrie, au fost…

7 ore ago

Avize de access auto în zona Cetate, prelungite automat până la sfârșitul lunii ianuarie 2026

Primăria Timişoara anunţă că avizele de acces auto în zona Cetate vor fi prelungite automat…

7 ore ago

Pentru elaborarea noului PUG, locuitorii comunei Moşniţa Nouă sunt consultaţi prin intermediul unui chestionar

Comună aflată în continuă dezvoltare, Moşniţa Nouă are nevoie de un nou Plan Urbanistic General…

11 ore ago

Tânăr reținut pentru tâlhărie calificată în Lugoj

Polițiștii Biroului de Investigații Criminale Lugoj au reținut un tânăr de 25 de ani, bănuit…

14 ore ago

Iluminatul public de pe 66 de străzi din Timișoara va beneficia de modernizări de șase milioane de lei, fonduri nerambursabile

Timișoara va primi șase milioane de lei, fonduri nerambursabile, pentru îmbunătățirea iluminatului public, de la…

15 ore ago