Administratie

O firmă din Valea Jiului ia aproape un milion şi jumătate pentru proiectul de retehnologizare a reţelei Colterm

O societate comercială din Uricani va primi suma de 1, 395 de milioane de lei pentru a asigura supervizarea lucrărilor de reabilitare a reţelelor termice deţinute de societatea Colterm. Aceasta a obţinut contractul în urma unei licitaţii publice.
Activitatea firmei din Valea Jiului va fi una amplă, lucrările vizate sunt de mari dimensiuni. Serviciul de asistenţă tehnică vizează un contract care constă în reabilitarea unor tronsoane de reţea primară şi parţial a reţelelor secundare de distribuţie a energiei termice pentru încălzire şi apă caldă de consum, aferente a 25 puncte termice, în vederea creşterii eficienţei energetice a sistemului, reducerii emisiilor de poluanţi şi îmbunătăţirii sănătăţii populaţiei. În urma realizării investiţiei.
Se vor reabilita 9,067 kilometri de reţea termică de transport, 20,095 kilometri de reţea de distribuţie, adică un total de 29,162 kilometri de ţevi.

Share
Published by
Marcel Hoster
Tags: uricani

Recent Posts

Direcția de Cultură dă aviz negativ pentru parcarea multietajată de la Bega. Viceprimarul Romocean e supărată

Proiectul Primăriei Timișoara de a ridica o parcare multietajată pe terenul din spatele Magazinului Bega…

9 ore ago

Începând de astăzi se pot plăti impozitele şi taxele la casieria din cadrul Primăriei Ghiroda

Astăzi, 14 ianuarie, s-a reluat programul cu publicul la Compartimentul Taxe și Impozite și la…

10 ore ago

Școala de Design Circular Cultures ajunge pentru prima dată în România. Nu oriunde, ci chiar la UPT

British Council România, în colaborare cu Universitatea Politehnica din Timișoara, lansează Școala de Design Circular…

12 ore ago

La Școala Gimnazială nr. 2 din Sânnicolau Mare au fost montate centrale termice noi

La Școala Gimnazială nr. 2 “Nestor Oprean” din Sânnicolau Mare au fost montate centrale termice…

12 ore ago

În lumea bună! Timișul, prezent la cel mai important târg internațional de turism al momentului

La inițiativa Consiliului Județean Timiș, România va fi reprezentată prin mai multe organizații de promovare…

12 ore ago

Universitatea de Vest Timişoara primește un teren de 24.000 de metri pătrați la Dumbrăvița. Vrea să ridice acolo un nou liceu

Comuna Dumbrăvița ar putea avea, la rândul ei, parte de un nou hub educațional, așa…

13 ore ago