Administratie

Şcoala din Grabaţ va fi renovată cu şapte milioane de lei

Trei noi proiecte cu finanțare europeană, prin Regio – Programul Operațional Regional (Regio-POR) 2014-2020, au fost contractate în Regiunea Vest, pentru reabilitarea, modernizarea și dotarea de școli, printre care şi una din Timiș. Este vorba despre proiectul „Reabilitare Școala Generală Clasele I-VIII, localitatea Grabaț, comuna Lenauheim, județul Timiș”.
Contractul de finanțare au fost semnate de Agenția pentru Dezvoltare Regională Vest, în calitate deOrganism Intermediar pentru Programul Operațional Regional în Regiunea Vest şi Comuna Lenauheim, în calitate de beneficiari.
În localitatea Grabaț, comuna Lenauheim, din județul Timiș, va fi reabilitată și dotată Școala Generală cu clasele I-VIII (Dp+P+1E, 2.236,22 mp).
Sunt prevăzute consolidarea elementelor structurale și reabilitarea termică a clădirii școlii, înlocuirea tâmplăriei din lemn cu tâmplărie din PVC, refacerea finisajelor interioare și exterioare, reabilitarea elementelor de anvelopă și a instalațiilor sanitare, termice și electrice, echiparea grupurilor sanitare conform normelor în vigoare, construirea unei rampe pentru persoanele cu dizabilități și montarea de sisteme de supraveghere video și antiefracție.
Curtea va fi amenajată cu zone din tartan, destinate activităților sportive, zone de recreere și alei pietonale. Totodată, școala va fi dotată cu mobilier și echipamente didactice.
182 de elevi se vor bucura de infrastructura școlară modernizată.
Valoarea totală a proiectului este de 6.962.296,02 lei, din care 6.397.716,12 lei finanțare nerambursabilă. Perioada de implementare este de 35 de luni.
Proiectele beneficiază de finanțare în cadrul Regio-POR 2014-2020, Axa prioritară 10 – Îmbunătățirea infrastructurii educaționale (Reșița și Leunaheim), respectiv Axa prioritară 13 – Sprijinirea regenerării orașelor mici și mijlocii (Uricani).

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

E oficial! Ciprian Ciucu câştigă detaşat alegerile pentru Primăria Bucureştiului. Mare surpriză pe locul 2!

Candidatul PNL Ciprian Ciucu va fi noul primar al Capitalei, câştigând oficial scrutinul la o…

28 de minute ago

Exit-poll: Ciprian Ciucu câştigă detaşat Primăria Capitalei. Victoria îi aparţine şi lui Ilie Bolojan

Candidatul PNL Ciprian Ciucu va fi viitorul primar al Bucureştiului, potrivit unui exit-poll realizat de…

4 ore ago

Emoții doar în primul sfert de oră! SCM Poli Timișoara a învins categoric codașa din Sighișoara

Prim-divizionara de handbal SCM Poli Timișoara închide cu bine turul, învingând, conform așteptărilor ultima clasată…

8 ore ago

Fetele de la Poli închid sezonul regular cu o victorie frumoasă contra Bistriței

Pe o vreme rece și o ploaie măruntă, fetele de la Poli au întâlnit pe…

11 ore ago

Viceprimarul Lațcău anunță punerea în valoare a clădirilor din zona Pieței Mocioni odată cu revitalizarea zonei

Primarul Dominic Fritz a semnat în această săptămână contractul de finanțare prin care Timișoara va…

12 ore ago

Spitalul de Psihiatrie va avea un nou ambulatoriu, ridicat cu zece milioane de lei

Spitalul de Psihiatrie şi pentru Măsuri de Siguranţă Jebel va avea un nou amubulatoriu, o clădire…

12 ore ago