Aeroportul din Timișoara
Proiectul de lege prin care acţiunile Aeroportului Internaţional Timişoara trec de la Ministerul Tranporturilor la autorităţile locale se votează azi în Camera Deputaţilor, care este decizională în acest caz. Proiectul iniţiat de deputatul Alfred Simonis a fost adoptat şi de Senat, în urmă cu aproape o lună.
Ceea ce părea a fi un lucru extrem de greu de realizat intră pe ultima sută de metri. Camera Deputaţilor votează astăzi proiectul de lege privind “transferul, cu titlu gratuit, al pachetului integral de acţiuni deţinut de stat la Societatea Naţională “Aeroportul Internaţional Timişoara-Traian Vuia”-S.A. din proprietatea privată a statului şi din administrarea Ministerului Transporturilor în proprietatea privată şi în administrarea Consiliului Judeţean Timiş şi, respectiv, în proprietatea privată şi în administrarea Consiliului Local al Municipiului Timişoara”. Proiectul a trecut astăzi prin Comisia Economoică şi urmează să fie votat în plenul Camerei Deputaţilor, care este cameră decizională în acest caz. Iniţiatorul proiectului, deputatul Alfred Simons, va depune însă un amendament.
“Pentru constituţionalitate, am spus că, până la finalul anului, Guvernul trebuie să dea o Hotărâre de Guvern privind transferul acţiunilor cu titlu gratuit”, a declarat Siomonis pentru deBanat.
În data de 27 august, proiectul a fost adoptat şi de Senat.
Candidatul PNL Ciprian Ciucu va fi noul primar al Capitalei, câştigând oficial scrutinul la o…
Candidatul PNL Ciprian Ciucu va fi viitorul primar al Bucureştiului, potrivit unui exit-poll realizat de…
Prim-divizionara de handbal SCM Poli Timișoara închide cu bine turul, învingând, conform așteptărilor ultima clasată…
Pe o vreme rece și o ploaie măruntă, fetele de la Poli au întâlnit pe…
Primarul Dominic Fritz a semnat în această săptămână contractul de finanțare prin care Timișoara va…
Spitalul de Psihiatrie şi pentru Măsuri de Siguranţă Jebel va avea un nou amubulatoriu, o clădire…