controale amenzi
Peste 200 de polițiști și alte forțe au acționat, în ultimele 24 de ore, în Timiș, pentru verificarea respectării măsurilor și interdicțiilor impuse în vederea limitării răspândirii Covid-19. Au fost aplicate amenzi de aproape 100.000 lei pentru nerespectarea măsurilor de protecție și nerespectarea interdicțiilor privind circulația, în zonele aflate în carantină ori pe timpul nopții.
Au fost verificate zonele în care se pot forma aglomerări de persoane, spații comerciale, dar și mijloacele de transport persoane. La controale au participat 250 de forţe de ordine, fiind verificate 149 de societăți comerciale, precum şi 117 mijloace de transport persoane, dintre care 81 de mijloace de transport în comun, fiind totodată legitimate peste 3.500 de persoane.
Au fost aplicate 324 de amenzi, în valoare totală de 95.400 de lei. Dintre acestea, 302 sancțiuni contravenționale în valoare de 79.500 de lei, au fost aplicate pentru nerespectarea măsurilor de protecție individuală, respectiv pentru nepurtarea măștii sanitare si 22 de sanctiuni in valoare de 15.900 de lei au fost aplicate pentru nerespectarea interdictiilor privind deplasarea/libera circulatie.
„Sănătatea și siguranța cetățenilor sunt prioritare tuturor instituțiilor cu atribuții în domeniul ordinii și siguranței publice, astfel că forţele de ordine vor desfășura permanent în această perioadă activităţi de verificare cu privire la respectarea prevederilor impuse pe perioada stării de alertă, pentru a proteja cetăţenii și pentru a preveni răspândirea virusului Covid-19”, transmit oamenii legii.
Primăria Timișoara anunță că a început, marți dezafectarea unei parcări realizate fără drept, de o…
Consiliul Județean Timiș vrea să ceară de la Municipiul Timișoara patru obiective din oraș, aflate…
În jurul orei 12:40, ISU Banat a fost anunțat despre producerea unui accident feroviar în…
Muzeul Național de Artă Timișoara și Consiliul Județean Timiș marchează începutul primăverii și Ziua Internațională…
Luni, primarul comunei Şag, Flaviu Roşu, a semnat autorizația de construire pentru noua grădiniţă din…
Lugojul devine, la final de februarie și început de martie, gazda primelor două etape, pline…