Administratie

Prefectura Timiş analizează oportunitatea intrării în carantină a municipiilor Timişoara şi Lugoj

Pentru Timișoara și Lugoj se face o analiză privind instituirea carantinei, pentru următoarele 14 zile, transmite Instituția Prefectului Timiș. Analiza o face Direcția de Sănătate Publică – DSP.

Rata de infectare cu Covid-19 este 8,3 la Timișoara și 7,11 la mia de locuitori la Lugoj. În unele localități unde s-a instituit carantina în urmă cu două săptămâni, măsura va rămâne instituită, cel mai probabil, încă 14 zile. Sunt opt localități din Timiș, care mâine, la 5 dimineața, ar trebui să iasă din carantină, dar la Moșnita Nouă, Giroc, Ghiroda, Dudeștii Noi și Dumbrăvița numărul de cazuri nu a scăzut, iar rata de incidență a crescut, deci aici s-ar putea prelungi carantina. O decizie finală în ceea ce privește prelungirea sau ridicarea carantineri va fi luată de Institutul Național de Sănătate Publică, în urma analizei trimise de DSP Timiș.

Prefectul județului Timiș a făcut o informare privind situația de la nivelul celor 8 unități administrativ-teritoriale aflate în carantină, care ar trebui ca mâine, la ora 5, să încheie cele 14 zile de carantinare. A reieșit faptul că la Moșnita Nouă, Giroc, Ghiroda, Dudeștii Noi și Dumbrăvița numărul de cazuri nu a scăzut, iar rata de incidență a crescut, astfel că Direcția de Sănătate Publică Timiș analizează dacă se impune prelungirea carantinării. O analiză privind necesitatea carantinării se face, de către Direcția de Sănătate Publică, și pentru municipiile Timișoara și Lugoj. Totodată, prefectul Liliana Oneț a punctat faptul că sâmbătă, orașele Ciacova și Sânnicolau Mare își încheie perioada de carantinare. Iar dacă la Ciacova se observă un trend descrescător vizibil, la Sânnicolau Mare acesta nu este descrescător, iar DSP analizează dacă se impune prelungirea măsurii de carantinare”, transmite Prefectura Timiș.

Prefectul Liliana Oneţ a cerut primarilor să țină în permanență legătura cu cetățenii, recomandarea fiind evitarea oricăror întâlniri, fără a respecta normele de protecție, chiar dacă este vorba de rude apropiate. În acest moment este o răspândire comunitară a coronavirusului și toată lumea trebuie să fie conștientă de importanța măsurilor de protecție.

 

Share
Published by
Vlad Stoian

Recent Posts

Aquatim anunță începerea concursului „The Water We Want” 2026

Aquatim anunță lansarea ediției a șaptea (2026) a concursului internațional de creație artistică pentru copii…

3 ore ago

Timișoara pregătește o nouă ediție a Târgului de Paște

Timișoara lucrează acum la organizarea unei noi ediții a Târgului de Paște. Tema din acest…

3 ore ago

Lucrările la Castelul Huniade merg bine. Au început operațiunile și la castelul de la Banloc/VIDEO

În săptămânile următoare, pe șantierul de reabilitare a Castelului Huniade vor fi 100 – 150…

3 ore ago

Conferința Națională de medicină preventivă și sănătate publică se va desfășura în luna mai în Timișoara

În perioada 28-29 mai, capitala Banatului va deveni și capitala medicinei din România. În orașul…

4 ore ago

Și-au făcut datoria! SCM Politehnica, victorie așteptată la Galați

Victorie sub panou la Galați, în etapa a 22-a a Ligii Naționale de Baschet Masculin.…

4 ore ago

Frica la români: nu de criză, ci de stat

În România, anxietatea colectivă nu vine doar din pericolele globale, ci din neîncrederea că statul…

6 ore ago