Sport

SCM Timişoara pierde în prelungiri la Sibiu, în ultima partidă a anului

În ultimul meci al anului 2020 din Liga Naţională de baschet, SCM Timişoara a jucat la Sibiu cu echipa locală CSU. După o partidă foarte disputată şi care a avut nevoie de o repriză de prelungiri, gazdele au reuşit să se impună cu scorul de 92-85.

După înfrângerea de marţi în faţa Piteştiului, bănăţenii porneau meciul cu CSU Sibiu din postura de victime sigure. Şi nu a fost deloc aşa. Primul sfert a fost foarte echilibrat, niciuna dintre echipe nereuşind să se desprindă la mai mult de trei puncte. S-a terminat 19-18 pentru echipa timişoreană. Al doilea sfert a aparţinut bănăţenilor, care au reuşit să intre la vestiare cu opt puncte avans: 43-35.

Sibiul, care a început meciul de pe locul II în clasament, a revenit în al treilea sfert al partidei, reuşind să ajungă în avanataj, înaintea ultimelor 10 minute de joc: 57-56. Prima parte a ultimului sfert al meciului a aparţinut tot gazdelor, care au reuşit să se desprindă la şapte puncte cu două minute înainte de final: 78-71. A urmat însă ceea ce părea imposibil, timişorenii marcând şapte puncte fără să primească niciunul, iar la finalul timpului regulamentar, tabela arăta egalitate: 78-78. Repriza de prelungiri a fost însă fără istoric, Sibiul reuşind să se desprindă şi să câştige la şapte puncte diferenţă. Cu această victorie ardelenii au ajuns pe primul loc în campionat, în timp ce Timişoara termină acest an pe locul IX, sub linia de play-off.

Pentru bănăţeni, cele mai multe puncte au fost înscrise de Dragoste – 19, urmat de Mijajlovic – 17 puncte, Stallworth – 15 şi Cajic – 10.

 

Share
Published by
Alin Toader

Recent Posts

Victorie italienească într-un meci cu fotbal puțin! Poli bate în jocul derby de la Ghiroda

  A fost mai multă agitație în tribune, pe lângă garduri și pe bănci, decât…

O oră ago

La Timișoara, în Piața Operei, e sărbătorită Ziua Protecției Civile/FOTO

Centrul Timișoarei găzduiește sâmbătă un eveniment dedicat Zilei Protecției Civile. Voluntarii de la SALVO prezintă…

3 ore ago

Obținerea serviciilor în cadrul magazinelor E.ON Energie România se face doar cu programare

Accesul în toate magazinele E.ON Energie România se face în baza unei programări prealabile, pentru…

4 ore ago

UVT organizează mai multe acțiuni pentru elevi: concursuri, premii și șansa de a-și descoperi pasiunea

Universitatea de Vest Timișoara își propune, an de an, să fie alături de elevi și…

4 ore ago

Comuna bate „metropola”! Dumbrăvița leagă succesele, 1-0 cu Poli Iași

Victorie importantă pentru CSC Dumbrăvița în antepenultima rundă a sezonului regular. După victoria cu 1-0…

4 ore ago

Luni se reiau lucrările la străzile de pe Lotul 14 din Giarmata Vii

Primăria Ghiroda anunţă că, după întreruperea din perioada iernii, începând de luni, 2 martie, se…

6 ore ago