Administratie

Dominic Fritz spune că timișorenii vor să se vaccineze, dar nu au cu ce

Primarul Timișoarei, Dominic Fritz, a solicitat, a primit și a făcut publice datele referitoare la numărul de vaccinuri anticovid pe care Timișul le-a primit de la debutul campaniei. Iar acestea au fost în număr de puțin peste 17.000 de doze, dintre care doar puțin peste 2.000 pentru etapa a doua, pentru persoane vulnerabile. E mult, e puțin? Decideți voi, beneficiarii vaccinării.

Vineri, Fritz adresa o scrisoare deschisă către preşedintele Comitetului naţional de coordonare a activităţilor privind vaccinarea împotriva SARS-CoV-2, Valeriu Gheorghiţă, și ministrului Sănătății, colegul său de partid, Vlad Voiculescu în care cerea transparență totală în ceea ce privește criteriile care decid cine și câte vaccine primește. Iar Timișul și Timișoara primesc prea puține, spunea edilul șef. Ceea ce este și adevărat, la centrul de vaccinare din orașul de pe Bega sosesc cele mai puține asemenea doze de vaccin dintre toatele centreler din țară. Trebuie spus că de la acest centru se trimit vaccine și pentru județele vecine, Arad, Caraș, Hunedoara. Deci nu vorbim despre ”pustietăți”, unde găsești o persoană pe kilometrul pătrat, ci despre județe cu orașe mari, importante centre industriale, cu mulți locuitori.

În susținerea ideii sale, el a prezentat o serie de date statistice, din păcate nu avem și cu ce să le comparăm… Iar aceste informații arată că pentru ”plebe” pentru oamenii normali, care nu sunt nici cadre medicale, nici persoane instituționalizate, au venit în Timiș doar 2.049 de asemenea doze de vaccin.

”De la începutul campaniei de vaccinare până în 19 ianuarie, când a fost primită ultima tranșă, în județul Timiș au fost distribuite 17.350 de doze de vaccin din cele 41.145 câte au ajuns la Timișoara pentru județele Timiș, Arad, Caraș-Severin și Hunedoara. Din prima categorie au fost vaccinate 13.205 persoane, cadre medicale și din centrele medico-sociale, iar din categoria a doua, 2049 de persoane vulnerabile”, spune Fritz.

Timișoara, cu zonele adiacente periurbane, adică localități cu câteva zeci de mii de oameni în cartiere-dormitor, depășește lejer jumătatea de milion de oameni. Fritz consideră, probabil pe bună dreptate, că numărul de doze oferite de mai-marii de la București nu este îndeajuns. Mai ales că dorință de vaccinare există.

”Nu am primit date și pentru Timișoara, dar ceea ce știu este că timișorenii vor să se vaccineze, că numărul de vaccinuri alocat aici este mult sub cererea și că diferența trebuie redusă. I-am propus domnului Gheorghiță și îmbunătățirea criteriilor de alocare a vaccinurilor. Mi s-ar părea firesc să se ia în considerare rata de infectare și numărul de programări”, mai spune Fritz.

E mult, e puțin un număr de 2.000 de doze pentru un județ ca Timișul, desigur pentru cei care nu sunt incluși în prima etapă, dar nici măcar masei mari a populației, care va intra în atenție în etapa a treia? Decideți voi, locuitorii județului! O comparație cu alte județe ar fi interesantă.

Ultima raportare, actualizată, realizată pe baza datelor oficiale, arată că în Timiș, în total ar fi fost efectuate în ultimele 24 de ore, în judeţul Timiș, s-au administrat 1.620 de vaccinuri, dintre care în cadrul etapei I de vaccinare împotriva COVID-19 233 de vaccinuri, din care 14 reprezintă doze de rapel, iar în cadrul etapei a II-a de vaccinare împotriva COVID-19, la nivelul județului Timiș, s-a administrat un număr de 1.387 vaccinuri.

Dacă ar fi să luăm în seamă aceste date, vestea este bună, doar vineri s-ar fi făcut aproape atâtea vaccinuri pentru cei din etapa a doua cât cele anunțate până pe data de 19 ianuarie.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

„Marea ţiganiadă” PNL-istă

Mărturisesc că iniţial nu am înţeles deloc demersul Primăriei de-a închiria un spaţiu în buricul…

20 de minute ago

Programul de lucrări al SDM în ziua de 9 februarie 2026

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 09.02.2026, unde se vor executa reparaţii…

O oră ago

Politehnica a învins o prim-divizionară în cantonamentul din Antalya

Poli se află în Antalya, unde în perioada 3-14 februarie susține o perioadă de pregărire…

15 ore ago

Trei morți în urma unui tragic accident pe DN6, în Banat

Duminică neagră pe șoselele din Banat! După tragicul accident din urmă cu două săptămâni când…

16 ore ago

Baza sportivă de pe strada Costică Rădulescu va fi finalizată de două firme din Moldova

Un parteneriat de două firme din Botoșani, respectiv Suceava, au câștigat contractual pentru finalizarea lucrărilor…

19 ore ago

Lucrările de construcție la noul Centru de Mari Arși Timișoara au fost finalizate/VIDEO

Lucrările de ridicare a noului Centru de Mari Arși de la Timișoara au fost finalizate.…

20 de ore ago