controale amenzi
În ziua de 10 martie poliţiştii timişeni au dat 279 de sancţiuni contravenţionale, în valoare totală de 48.500 de lei, pentru nerespectarea normelor de pandemie. La acţiuni au participat 235 de poliţişti şi alte forţe de ordine.
Polițiștii timișeni, alături de celelalte instituții cu atribuții în domeniu, au verificat zonele în care se pot forma aglomerări de persoane, spații comerciale dar și mijloace de transport persoane, cu privire la respectarea măsurilor impuse în contextul stării de alertă.
La activităţi au participat 235 de forţe de ordine, fiind verificate 55 de societăți comerciale, precum şi 94 de mijloace de transport persoane, dintre care 66 de mijloace de transport în comun, fiind totodată legitimate peste 2.000 de persoane.
Pentru abaterile constatate au fost aplicate 279 de sancţiuni contravenţionale în valoare totală de 48.500 de lei. Dintre acestea, 227 de sancțiuni de contravenționale în valoare de 35.000 de lei, au fost aplicate pentru nerespectarea măsurilor de protecție individuală, respectiv pentru nepurtarea măștii sanitare și 52 de sancțiuni în valoare de 13.500 de lei pentru nerespectarea interdictiilor privind deplasarea/libera circulație.
Având în vedere că Timișoara și mai multe localități se află în carantină zonală, amintim că în interiorul zonei carantinate, se interzice circulaţia tuturor persoanelor în afara locuinţei/gospodăriei, cu următoarele excepţii:
Prefectul de Timiş, Cornelia Micicoi, s-a deplasat luni, personal, la Spitalul de Psihiatrie din Jebel,…
Sânnicolau Mare, cel mai vestic oraș al României, este tot mai des remarcat de vizitatori…
Potrivit unui sondaj INSCOP, care a măsurat percepția românilor cu privire la sistemul de justiție,…
Peste zece mii de timișoreni au reușit să scape, din prima zi de plată a…
Societatea de Transport Public Timișoara (STPT) încearcă din nou să găsească o firmă de specialitate,…
Ambulatorul Integrat de Cardiologie ASCAR din cadrul Spitalului Clinic Municipal de Urgență Timișoara oferă consulturi…