Tabără spune că apreciază eforturile lui Sîrbu pentru păstrarea patrimoniului orașului și că alături de acesta va ”descoperi și eu istoria reală a Timișoarei”.
”Începând de astăzi, la Primăria Timișoara, mi se alătură Ilie Sîrbu, fondatorul Asociației Culturale Salvați Patrimoniul Timișoarei. Alături de Cătălin Olteanu, va fi al doilea consilier personal. Foarte mulți îl cunoașteți pe Ilie deja, fiind dedicat de ani de zile scopului definit chiar în numele asociației: salvarea patrimoniului Timișoarei. Aveam nevoie de o voce avizată pentru a mă sfătui în legătură cu patrimoniul construit și al patrimoniului cultural și spiritual al municipiului nostru. Am convingerea că alături de Ilie voi descoperi și eu istoria reală a Timișoarei și că, împreună, vom afla lucruri noi sau mai puțin știute despre cele 14.000 de clădiri care fac parte din patrimoniul istoric arhitectural al Timișoarei”, a anunțat, luni, Tabără.
În contextul noii numiri, viceprimarul spune că așteaptă propunerile publicului pe tema patrimoniului.
”Ca de fiecare dată, sunt deschis la propunerile voastre și la comunicare, tema patrimoniului fiind una de mare interes nu doar pentru mine, ca viceprimar, ci pentru toți locuitorii acestui oraș pe care dorim să îl vedem viu și atractiv pentru turiștii pe care sperăm să îi vedem alături de noi în 2023, anul când Timișoara va fi Capitală Culturală Europeană. Sunt optimist că, până atunci, vom învinge și pandemia aceasta…”, a mai subliniat Tabără.
Institutul de Studii Geopolitice al Universității “Aurel Vlaicu” din Arad a găzduit vineri, 5 decembrie,…
Și-au riscat viitorul pentru ceva produse dintr-un magazin. Pentru asta au dat și cu pumnul,…
Vineri, 5 decembrie, aproape de ora 11, polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul…
Moţiunea de cenzură „România nu este de vânzare – fără progresişti la guvernare”, prin care…
Universitatea Politehnica Timișoara a cumpărat Casa Mühle, o clădire de o importantă valoare emoțională și…
Sâmbătă, de la ora 14.00, va avea loc un nou tur din seria “Descoperă-ți orașul!”,…