Social

Pompierii militari timișeni au primit autospeciale și echipamente noi/Foto

În fața sediului inspectoratului au fost prezentate și operaționalizate, joi, noile autospeciale și echipamente achiziționate prin sprijinul Consiliului Județean Timiș.

Astfel, au fost prezentate două autospeciale de primă intervenție de tip AMAROK, 7 motopompe transportabile cu tun independent, 7 motofierăstraie și un sonar pentru căutare-salvare în mediul acvatic.

De asemenea, în urma implementării unor proiecte transfrontaliere România-Ungaria (ROHU72,) din fonduri europene au fost achiziționate trei autospeciale complexe de stingere cu apă și spumă cu modul de descarcerare și prim ajutor, dintre care o autospecială având și sistem de hidroperforare. Aceste proiecte au fost implementate în colaborare cu Asociația de Dezvoltare Intercomunitară ADIVEST.

La această activitate au participat Alin Nica, președintele Consiliului Județean Timiș, și  Sergiu Bălașa, directorul asociației ADIVEST.

Pe parcursul ultimilor ani, ISU Timiș a beneficiat în mod constant de sprijinul Consiliului Județean Timiș în ceea ce privește dotarea cu tehnică și echipamente performante de intervenție. Toate aceste noi echipamente vin în sprijinul cetățenilor aflați în dificultate.

„Colaborarea cu instituțiile publice locale pentru achiziționarea de autospeciale noi și tehnică de intervenție care să ne ajute la îndeplinirea cu succes a misiunii noastre de salvare de vieți și protejarea bunurilor cetățenilor județului Timiș, este unul din obiectivele principale ale unității noastre și în anul 2021. Stabilirea acestor parteneriate ne ajută în asigurarea unui răspuns eficient în situații de urgență și au rolul de a proteja cetățenii”, ai transmis reprezentanții ISU Timiș.

Foto credit: ISU Timiș – Foto Lau

Share
Published by
Oana Telescu

Recent Posts

„Cazul Samca”, premieră la Timișoara – primul thriller românesc construit ca „true-crime fake documentary”

Mai mult decât o poveste. „Cazul Samca” este o reflecție profundă asupra violenței invizibile, a…

3 ore ago

Nicio surpriză, Lugojul pierde acasă cu Dinamo

Fetele de la CSM Lugoj, care trec prin cel mai dificil sezon din ultimul deceniu…

7 ore ago

La mansarda Muzeului Național al Banatului va fi mare bal de Dragobete

Duminică seara va avea loc desemnarea câștigătorului concursului cu poze, de Dragobete, realizat de Muzeul…

9 ore ago

Vorba cântecului: „La arme cu frunze și flori”

Un sondaj INSCOP ne arată ce nu mai speram să aflăm despre poporul român: că…

11 ore ago

La Şag se derulează două mari proiecte de asfaltare și modernizare a străzilor, în valoare totală de 8 milioane de lei

În comuna Şag continuă investițiile în infrastructură. În acest moment sunt în derulare două mari…

11 ore ago