Administratie

Bugetul Timişoarei, în sfârșit discutat de primar și cu liberalii. Viceprimarul Tabără vede armonie în dezbaterea pe această temă

Reprezentanții PNL și cei ai USR PLUS nu se ceartă pe tema bugetului Timișoarei, ci…discută constructiv, ne spune viceprimarul liberal Cosmin Tabără. După ce mai mulți consilieri liberali s-au arătat total nemulțumiți de lipsa unui dialog cu conducerea primăriei pe tema bugetului, acum Tabără afirmă că mai multe proiecte ale fostei administrații liberale au fost incluse în finanțare.

Consilierii liberali de la Primăria Timișoara au fost până la urmă băgați în seamă și marți au avut la dispoziție nu mai puțin de trei ore pentru a-și face cunoscute dorințele legate de proiecte, în cadrul alianței cu USR de la nivelul capitalei Banatului

”Orice dispută dacă are scop constructiv e bună. Am avut marți o întâlnire între consilierii PNL și conducerea primăriei USR. Aproximativ trei ore au durat discuțiile, absolut deloc nu ne-am certat, absolut deloc. Au fost câteva lucruri importante care s-au discutat și s-a ajuns la numitor comun, vom mai avea o discuție și săptămâna viitoare când vom pune la punct bugetul final”, a spus, vineri, viceprimarul liberal Cosmin Tabără.

Cu ocazia discuțiilor purtate mai multe proiecte lansate de administrația liberală au fost în final luate în considerare de colegii din alianța năbădăioasă de la nivelul Primăriei Timișoara. Alte proiecte liberale… deocamdată nu, că nu a fost timp destul pentru a fi gândite.

”Noi am susținut o gamă largă de proiecte promovate de administraţia liberală, am apreciat și includerea multora dintre ele în buget. era greu să venim cu alte proiecte în acest termen scurt”, a mai spus Tabără.

Oficialul a susținut că la nivelul conducerii primăriei armonia există, iar în fiecare zi, dimineața, lucrul începe cu o ședință între șefi: primarul, cei doi viceprimari și managerul orașului.

 

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

România-arhipelag: o economie cu două viteze și o arhitectură administrativă care nu mai funcționează

De ce patru județe susțin statul, iar restul rămân dependente de transferuri fiscale România din…

O oră ago

Vaccinarea pe înțelesul tuturor. Porți deschise pentru sănătate!

Eveniment deschis pentru toată lumea, dar mai ales pentru „sceptici”. În perioada 11-17 martie 2026,…

2 ore ago

Campanie de primăvară de colectare gratuită a deșeurilor vegetale, la Şag

Primăria comunei Șag, anunță că începând cu data de 23 martie şi până în 3…

2 ore ago

Programul de lucrări al SDM în ziua de 4 martie 2026

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 04.03.2026, unde se vor executa reparaţii…

2 ore ago

Doi infractori notorii printre membrii fondatori ai partidului lui Călin Georgescu

Tribunalul București a admis, luni, cererea de înregistrare a Partidului „România Românilor”, formaţiune despre care…

15 ore ago

SCM Timișoara vrea să organizeze turneul Final 4 al Cupei României

Clubul SCM a înaintat Federației Române de Handbal o ofertă de organizare a turneului final…

17 ore ago