drum judetean
Consilierii județeni timișeni vor avea de aprobat săptămâna viitoare două noi hotărâri necesare pentru finalizarea unei noi părți din ”centura rutieră mică a Timișoarei”, adică o rețea de drumuri județene care leagă comunele periurbane ale municipiului. Acum vorbim despre noul drum dintre Săcălaz și Dudeștii Noi.
Acum se vor aproba indicatorii tehnico-economici pentru realizarea a două noi intersecții. Una dintre acestea este în centrul comunei Dudeștii Noi și se află pe drumul județean care leagă Sânandrei de Becicherec, la întâlnirea cu drumul communal care va face legătura cu noul drum județean spre Săcălaz.
Cea de a doua intersecție se va realiza la Săcălaz, la intersecția cu DN 59A, spre Jimbolia.
”Pentru sistematizarea circulației prin amenajarea unei intersecții intens circulate, respectiv în localitatea Dudeştii Noi, la intersecția drumului județean DJ 692A cu drumul comunal DC 46, în vederea creșterii mobilității rutiere și pentru asigurarea unor condiții de siguranță și confort pentru participanții la traficul rutier, Consiliul Județean Timiș a demarat prin Direcţia de Drumuri și Poduri Județene, obiectivul de investiție ”Amenajare intersecţie DJ 692A cu DC 46, în Dudeştii Noi. Menționăm faptul că obiectivul sus menționat este inclus în Lista de investiții pe anul 2021 pentru bugetul propriu al județului Timiș, capitolul 84.02 – Transporturi”, se arată în documentația aferentă proiectului.
Suma alocată este de 2.687.709,89 lei, cu TVA şi, respectiv, 2.261.793,67 lei fără TVA, din care construcţii + montaj (C+M): 2.123.540,37 lei, cu TVA. De asemenea, se va vota și pentru intersecția de la Săcălaz.
”Pentru sistematizarea circulației prin amenajarea unei intersecții intens circulate, respectiv în localitatea Săcălaz, la intersecția drumului județean DJ 591C cu drumul național DN 59A, în vederea creșterii mobilității rutiere și pentru asigurarea unor condiții de siguranță și confort pentru participanții la traficul rutier, Consiliul
Județean Timiș a demarat prin Direcţia de Drumuri și Poduri Județene obiectivul de investiție ”Amenajare intersecţie DJ 591C cu DN 59A, în Săcălaz”, se arată în cel de-al doilea proiect.
Valoarea totală a obiectivului este de 3.052.697,24 lei, cu TVA şi, respectiv, 2.570.496,95 lei fără TVA, din care construcţii + montaj (C+M): 2.390.892,23.
Când un primar se laudă că a atras sute de milioane de euro investiții din…
Copiii au nevoie de mai mult decât informație și reguli. Au nevoie să fie văzuți,…
Reţele Electrice Banat a anunțat programul întreruperilor de curent pentru zilele viitoare la Moşniţa Nouă.…
Una din echipele de top din județul Timiș și-a reluat pregătirea încă de la începutul…
Medicina de familie, domeniul care ar trebui să fie unul dintre pilonii sănătății, are în…
România va fi reprezentată la ediția cu numărul 61 a Bienalei de Artă de la…