Politica

Cosmin Buboi se laudă că e susţinut de Cătălin Drulă, dar Drulă… nu-l cunoaşte pe Buboi

Răspunzând la nedumeririle multora că încă este menţinut şef al ISCTR Timiş, liberalul Cosmin Ligius Buboi a răspândit zvonul că are sprijinul direct al ministrului USR-ist al Transporturilor, Cătălin Drulă. Potrivit însă mai multor surse din USR, Drulă nu doar că nu-l susţine pe Buboi, dar habar nu are cine este acesta.

Pentru multă lume reprezintă o foarte mare necunoscută faptul că în fruntea Inspectoratului de Stat pentru Controlul în Transportul Rutier (ISCTR) Timiş continuă să fie liberalul Cosmin Ligius Buboi. Este vorba totuşi de o instituţie importantă, care controlează activitatea de transport pe patru judeţe: Arad, Caraş-Severin, Hunedoara şi Timiş. Şi asta în condiţiile în care Buboi a fost implicat în mai multe scandaluri în instituţie, unele ţinând chiar de firma sa. Fiindcă el deţine o firmă chiar de transporturi, ceea ce înseamnă o mare incompatibilitate. Este drept, în acte, Buboi a cesionat acţiunile firmei care-i poartă numele, Trans Ligius, dar tot el se ocupă de ea. De altfel, fapt rarisim, angajaţii ISCTR au amendat de două ori firma şefului lor, pentru supratonajul unor camioane.

Cu atât mai surprizătoare este menţinerea lui în funcţie cu cât a fost un apropiat al vechii conduceri a PNL Timiş, în special al lui Nicolae Robu şi Alin Popoviciu. De altfel aceştia din urmă l-au sprijinit pe Buboi să ajungă în fruntea ISCTR Timiş. Se întâmpla în luna ianuarie 2020, la puţin timp după învestirea primului guvern Orban. Printre altele, pe Buboi îl recomanda şi faptul că şi-a luat Bacalaureatul la 37 de ani.

La nedumeririle din interiorul ISCTR privind susţinerea pe care o mai are, Buboi a răspândit zvonul că este sprijinit direct chiar de Cătălin Drulă, deputat USR de Timiş şi ministru al Tranporturilor, minister în subordinea căruia se află ISCTR. Potrivit însă unor surse din USR, Drulă habar n-are cine este Buboi. Mai mult, dacă l-ar fi cunoscut, cu siguranţă nu mai era acum şef. Cu toate acestea, Buboi are are, totuşi, o susţinere pe undeva.

 

Share
Published by
Alex Nestor

Recent Posts

Riscurile geopolitice analizate într-un seminar științific la Universitatea “Aurel Vlaicu” din Arad

Institutul de Studii Geopolitice al Universității “Aurel Vlaicu” din Arad a găzduit vineri, 5 decembrie,…

3 ore ago

Au lovit și au fugit! Acum, trei tâlhari tineri își așteaptă pedeapsa

Și-au riscat viitorul pentru ceva produse dintr-un magazin. Pentru asta au dat și cu pumnul,…

5 ore ago

Un vârstnic a sfârșit vineri între liniile de tramvai

Vineri, 5 decembrie, aproape de ora 11, polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul…

7 ore ago

Cadou pentru Sorin Grindeanu. Moţiune de cenzură a “suveraniştilor” împotriva “progresiştilor”

Moţiunea de cenzură „România nu este de vânzare – fără progresişti la guvernare”, prin care…

8 ore ago

Moment istoric: UPT a cumpărat Casa Muhle pe care o va transforma într-o clădire importantă pentru oraș

Universitatea Politehnica Timișoara a cumpărat Casa Mühle, o clădire de o importantă valoare emoțională și…

9 ore ago

Sâmbătă puteţi descoperi “Timișoara interbelică” într-un nou tur ghidat

Sâmbătă, de la ora 14.00, va avea loc un nou tur din seria “Descoperă-ți orașul!”,…

9 ore ago