Primăria Timişoara

Primăria Timișoara caută diriginți de șantier pentru trei milioane de lei

Primăria Timișoara caută ”șefi” cărora să le dea trei milioane de lei. Instituția a lansat în licitație publică două contracte pentru găsirea de diriginți de șantier care să supervizeze cum se ocupă cei de la Drumuri Municipale de reparația și întreținerea străzilor, trotuarelor, podurilor, pasajelor, respectiv Colterm pentru clădirile primăriei.

Avem firme care să facă lucrările, Societatea Drumuri Municipale – SDM pentru partea de drumuri, respectiv Colterm pe partea de clădiri, acum avem nevoie și de șefi care să le supervizeze să-și facă treaba cum trebuie. Vorbim despre lucrările la trotuare și drumuri, respectiv de întreținerea clădirilor primăriei. Municipalitatea timișoreană a lansat în licitație publică două contracte, în valoare totală de aproape trei milioane de lei, care caută oferte pentru diriginți de șantier are să ofere asistență tehnică pentru toate lucrările de „reparații și întreținere a străzilor, aleilor, trotuarelor, podurilor, pasajelor, pasarelelor din Timișoara, precum şi a infrastructurii intrainstituţionale”, respectiv „asistență tehnică de specialitate prin diriginţi de şantier pentru reparații și întreținere a imobilelor detinute sau aflate in administrarea municipiului Timișoara, a infrastructurii din incinta lor eliberarea bunurilor rezultate din evacuări, precum și demolare imobile şi alte construcţii, manipulare, transport”.

Suma maximă oferită de primărie va fi de 2,46 milioane de lei pentru primul contract, respectiv 506.556 lei, cu TVA, pentru cel de-al doilea. Vor fi încheiate contracte-cadru și, ulterior, contracte subsecvente pe maximum 12 luni sau până la epuizarea valorii contractului cadru.

Data limită pentru depunera ofertelor este 31 august, respectiv 1 septembrie. Ambele contracte vor avea o durată de 48 de luni.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Antrenorul de primari. Reforma administrativă de la Simonis cetire

N-au trecut patru mandate cu primari aleși în noile unități administrative înființate după referendumuri de…

3 ore ago

Invitație… dulce la Ghiroda! Târgul Apicol se întoarce în acest weekend cu o ediţie aniversară

Sâmbătă şi duminică la Ghiroda se va desfăşura tradiţionalul Târg Apicol, ajuns la ediţia aniversară…

3 ore ago

Programul de lucrări al SDM în ziua de 5 martie 2026

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 05.03.2026, unde se vor executa reparaţii…

4 ore ago

Rectorul UPT atrage atenția asupra transformării profunde pe care AI o aduce pe piața muncii și în mediul academic

Florin Drăgan, rectorul UPT vorbește deschis despre un subiect important al zilelor noastre, efectele inteligenței…

17 ore ago

Crimă la stână! Un cioban a fost omorât cu sânge rece, iar suspectul a fost prins după câteva ore de căutări

Miercuri dimineața, în jurul orei 8, polițiștii din cadrul Poliției Orașului Făget – Secția 10…

18 ore ago

Au început lucrările de amenajare a două noi sensuri giratorii, la Albina și Sacoșu Turcesc, pe drumul județean Timișoara – Buziaș/FOTO

Două noi sensuri giratorii vor fi amenajate în cursul acestui an pe drumul județean care…

20 de ore ago