Administratie

Firma de curățenie a străzilor din Timișoara nu e pe placul primarului

Orașul cu nenumărate firme de salubritate tocmite de primărie pe diferite segmente are probleme cu … salubrizarea. Curățenia din Timișoara nu prea e nici pe placul primarului, care se gândește la o reziliere a contractului cu firma care salubrizează străzile, dar barierele juridice nu îl prea ajută în realizarea ideii.

Dominic Fritz a găsit și o primă soluție pentru ca în oraș să fie mai curat:  să sporească numărul angajaților de la biroul de salubrizare al municipalității, iar aceștia să fie trimiși pe teren pe post de verificatori ai activității depuse de cei care cer bani pentru activitățile de curățenie.

Bineînțeles că nu sunt mulțumit de curățenia din oraș și asta este o luptă zilnică, avem aceste contracte sparte cu mai multe firme. Dacă ar fi simplu să îl reziliez (n.r. contractul), aș face-o azi. Nu exclud posibilitatea unei rezilieri, dar bariera juridică este destul de mare și trebuie să pășim cu precauție. Ceea ce vrem să obținem de la firme este ca prestația facturată să se îmbunătățească, nu să creștem valoarea contractului. Dacă trece o mașină cu peria semi-ridicată și nu își face treaba așa cum trebuie degeaba dăm mai mulți bani. Vrem să forțăm firmele de curățenie să presteze servicii mai bune”, conform lui Fritz.

Una dintre problemele ridicate de firma de salubritate în relația cu primăria se referă la lipsa coșurilor de gunoi din oraș. Municipalitatea vrea o mie de asemenea coșuri, doar că nu găsește firma care să le furnizeze. Acum, la o reluare a licitației, primăria vrea să dea  mai mulți bani pentru aceste coșuri. Poate va fi cu succes.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

A fost semnat contractul de execuție pentru celula 3 de la Ghizela. Lucrările încep în curând

Consiliul Județean Timiș a semnat de curând contractul de execuție pentru amenajarea celei de a…

4 ore ago

Veniți de Revelion în Piața Operei. Veți avea parte de un spectacol pe cinste

Toți timișorenii sunt așteptați să sărbătorească miercuri, 31 decembrie 2025, începând cu ora 22:00, Revelionul…

4 ore ago

Dominic Fritz, după noul blocaj de la CCR: “E mai evident ca niciodată că este o urgență reală reforma Curții Constituționale”

Preşedintele USR, Dominic Fritz, a afirmat că noua amânare a deciziei Curţii Constituţionale privind reforma…

5 ore ago

S-au ridicat restricțiile sanitare veterinare impuse la Gottlob, ca urmare a stingerii focarului de pestă porcină africană

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Timiș a anunțat că de luni, 29 decembrie…

5 ore ago

Dumbrăvița va avea o grădiniță nouă în zona Cora

Primăria Comunei Dumbrăvița anunță demararea proiectului „Construire grădiniță – zona Cora, localitatea Dumbrăvița”, o investiție…

8 ore ago

Consilierii locali timișoreni au aprobat taxele și impozitele majorate, conform noilor decizii ale Guvernului Bolojan

Timișorenii și firmele locale vor plăti, de anul viitor, noi taxe și impozite, la valori…

9 ore ago