Sport

Joc dificil pentru Ripi. Deplasare la gruparea de pe locul 2

Ripensia UVT va juca vineri, 1 octombrie, de la ora 16.00, la Mediaș, contra celor de la FC Hermannstsadt, în etapa a 9-a din Liga 2.

Lotul ripensist a plecat spre orașul de desfășurare a partidei în cursul dimineții de 30 septembrie. Astăzi, ”roș-galbenii” vor efectua și un antrenament la Mediaș, la ora începerii partidei de mâine.

Jocul de vineri va fi pregătit de staff-ul tehnic constituit din Iulian Muntean și Călin Mada (antrenori secunzi), Călin Frunză (antrenor cu portarii) și Bogdan Ungureanu (preparator fizic).

Despre situația din lot, Iulian Muntean a spus: ”Dintre cei care au avut probleme medicale în ultima perioadă, în lotul convocat pentru acest meci a revenit fundașul Rogac. Ene, Sokovic și Pădurariu au revenit de luni la antrenamente, ei urmând să intre treptat în program complet, alături de colegi. Sperăm că ei vor putea fi apți în următoarea etapă, cu Universitatea Cluj, de la mijlocul lunii octombrie. Indisponibil este și Taras, el resimțind probleme la inghinali, după partida cu Dinamo, din Cupa României”.

FC Hermannstadt are 20 de puncte şi este clasată pe locul secund, la doar un punct în spatele liderului, Petrolul Ploieşti. Ripensia, care vine după două eşecuri în campionat şi unul în Cupă are 9 puncte şi este pe locul 12.

Share
Published by
Alexandru Ghica

Recent Posts

Valul comasărilor de comune, îmbrățișat de opt primari liberali. Unii, circumspecți din cauza ”vecinilor” social-democrați

Un număr de opt primari liberali din Timiș sunt dispuși să accepte fuziunea cu comunele…

2 ore ago

Reforma lui Bolojan taie 150 de posturi din schema de personal a Primăriei Timișoara

Deși a început deja să elimine din posturile din structura de personal, Primăria Timișoara nu…

2 ore ago

Județul Timiș a fost promovat la unul din cele mai mari târguri de turism din lume, cu sute de mii de vizitatori, ITB Berlin/FOTO

Participare de gală! Județul Timiș a fost promovat zilele acestea (3-5 martie 2026) la un…

3 ore ago

De ce a fost schimbat managerul de la Babeș. Fritz: ”După o anumită perioadă e sănătos să existe o schimbare”

Schimbarea managerului în funcție de la Spitalul de Boli Infecțioase Victor Babeș Timișoara, a dus…

5 ore ago

Primarul Timișoarei nu dorește interzicerea sălilor de jocuri de noroc, ci gruparea loc pe două – trei străzi, din zonele industriale ale orașului

Intenția Primăriei Timișoara nu este de a expulza total acest tip de îndeletnicire din oraș,…

5 ore ago

Dominic Fritz răspunde negativ preluării, pentru reabilitare, a patru obiective de către Consiliul Județean: ”Demersul este politic, mai degrabă decât administrativ”

Demersul lansat de Alfred Simonis, președintele Consiliului Județean Timiș, pentru a prelua patru obiective din…

6 ore ago