Social

FOTO. Concurs gastronomic organizat de GAL Timișoara. Va investi 900.000 de euro în Piața Traian

Președinte GAL Timișoara, Cătălin Tiuch, a anunțat, vineri, că pentru a contribui la dezvoltarea cartierului Traian și a veni în sprijinul năzuințelor Asociației Cetățean de Traian, GAL Timișoara va finanța în perioada următoare investiții în locuințe sociale, cu o sumă de 900.000 de euro.

Proiectul GAL Timișoara a plecat de la ideea de a rezolva statutul tuturor spațiilor sociale din zona Traian, încercând să asigure fonduri pentru acoperirea deficitului locativ al primăriei Timișoara.

„Mă bucur că astăzi, reprezentând GAL Timișoara, am putut să il felicit pe președintele Asociației Cetățean de Traian, Sergiu Lazin, pentru târgul de Crăciun pe care îl lansează, Seri de TraIARNĂ, dând viață zonei istorice și să purtăm o serie de discuții cu privire la dezvoltare cartierului Traian.

Mai mult decât atât, continuând efortul de promovare a mărcii locale „Produs în Banat”, pentru a susține industria HoReCa și pentru a continua eforturile Asociației pentru Promovarea Turismului Timiș, Asociația GAL Timișoara a realizat un concurs gastronomic, un prim eveniment de acest tip, prin intermediul unui proiect cofinanțat de Consiliul Județean Timiș”, a transmis Cătălin Tiuch.

Câștigători sunt:

  1. Premiul special pentru contribuția adusă la dezvoltarea fondului de rețete tradiționale din Banat: Clătite la tigaie
  2. Premiul special pentru utilizarea ingredientelor naturale: Restaurant Valahia
  3. Premiul special pentru preparatul care respectă rețeta tradițională și caracteristicile produsului: Casa Iorgovanul
  4. Premiul special pentru cel mai tradițional produs: Casa del Sole
  5. Premiul special pentru cel mai bun antreu: Restaurant Miorița.

Recomandările pot fi vizualizate pe site-ul https://bucatarie.inbanat.ro/recomandari.

 

 

Share
Published by
Oana Telescu

Recent Posts

Când succesul devine datorie publică. Filantropie 1.0 – Manual de responsabilitate pentru câștigătorii tranziției

Acest text nu este despre sărăcie. Este despre bogăția care nu își face datoria. Despre…

2 ore ago

Unul dintre cele mai îndrăgite evenimente ale sezonului se întoarce la Ghiroda pe 13 decembrie

Primăria și Consiliul Local Ghiroda, în parteneriat cu Asociația ProDatina, organizează sâmbătă, 13 decembrie 2025,…

2 ore ago

Sărbătoarea Sfântului Nicolae, protectorul copiilor şi făcătorul de minuni

Pe 6 decembrie întreaga creștinătate îl sărbătorește pe Sfântul Nicolae, unul dintre cei mai iubiţi…

3 ore ago

Programul de lucrări al SDM în ziua de 6 decembrie 2025

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 06.12.2025, unde se vor executa reparaţii…

3 ore ago

Riscurile geopolitice analizate într-un seminar științific la Universitatea “Aurel Vlaicu” din Arad

Institutul de Studii Geopolitice al Universității “Aurel Vlaicu” din Arad a găzduit vineri, 5 decembrie,…

16 ore ago

Au lovit și au fugit! Acum, trei tâlhari tineri își așteaptă pedeapsa

Și-au riscat viitorul pentru ceva produse dintr-un magazin. Pentru asta au dat și cu pumnul,…

19 ore ago