Consiliul Judeţean Timiş

Asfaltarea drumului județean Sânmartinul Sârbesc Sânmartinul Maghiar, tot cu probleme. Nica cere acțiune din partea constructorului/FOTO

Consiliul Județean Timiș are probleme cu încă un drum județean. Constructorul care se ocupă de reabilitarea tronsonului de cinci kilometri de DJ dintre Sânmartinul Sârbesc și Sânmartinul Maghiar a fost pus să refacă asfaltul turnat. Alin Nica nu e mulțumit nici acum de ceea ce a găsit pe teren.

Președintele CJ Timiș l-a înlocuit pe ”polițistul drumurilor”, vicepreședintele Cristian Moș, și a făcut treaba pe care, de obicei o face cel din urmă. Alin Nica a verificat șantierul drumului dintre Sânmartinul Sârbesc și Sânmartinul Maghiar, acolo unde constructorul a fost pus să refacă asfaltul deja așternut, din cauza calității proaste a lucrării. Din păcate, situația nu a fost decât parțial rezolvată, spune Nica

La CJ Timiș avem toleranță zero față de lucrări realizate necorespunzător. Am verificat astăzi stadiul în care se află drumul Sânmartinu Sârbesc – Sânmartinu Maghiar, lucrare nerecepționată pentru care am solicitat refacerea stratului de asfalt.

Pe 2,2 km din cei 5 km avuți în vedere, s-a refăcut lucrarea așa cum am cerut. S-a turnat strat de legătură, însă peste acesta, este nevoie de asfalt – strat uzură.

Am atras atenția și asupra kilometrilor rămași, nu pot rămâne așa cum se prezintă acum. Sunt necesare remedieri punctuale pe traseu, adică aplicare de tratament bituminos înainte de uniformizarea prin stratul de uzură. Încă de la începutul mandatului am subliniat că cer seriozitate din partea constructorilor. Vremea lui „merge și așa s-a dus”. Suntem atenți la recepțiile lucrărilor și la standardele la care se lucrează, iar acele firme care nu țin pasul cu exigențele, vor suporta consecințele legale”, a anunțat șeful CJT.

 

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Tragedie la Moșnița: s-a răsturnat cu mașina și a murit

Un bărbat de 54 de ani a condus o autoutilitară pe strada Florența din localitatea…

8 ore ago

Universitatea de Vest din Timișoara lansează programul de pregătire gratuită pentru BAC, consiliere și oportunități academice pentru mii de elevi

Universitatea de Vest Timișoara continuă și în anul 2026 programul de sprijin pentru elevii din…

9 ore ago

Spectacol sub panou! Timișoara bate Ploieștiul în prelungiri

A șaptea victorie la rând pe teren propriu pentru prim-divizionara de baschet SCM Politehnica, echipă…

10 ore ago

Codul de procedură fiscală în domeniul eșalonărilor la plată s-a modificat. Se dorește eliminarea tratamentelor fiscale preferențiale

Începând cu data de 1 ianuarie 2026 au intrat în vigoare cele mai recente modificări…

10 ore ago

Autostrada A1, plină de gropi periculoase în asfalt. DRDP Timișoara ne anunță că le astupă cu soluții temporare/VIDEO

Șoferii care circulă pe autostrada A1, mai ales pe porțiunea dintre Lugoj și Timișoara, se…

10 ore ago

Conform DEX: Cel mai bun fotbalist – Nicolae Robu

Când un primar se laudă că a atras sute de milioane de euro investiții din…

12 ore ago