Administratie

Timişoara sare în sprijinul Cernăuţiului. S-a constituit un comitet de ajutorare

Primarul Dominic Fritz se află în contact cu omologul său din Cernăuţi, oraşul ucrainean înfrăţit cu Timişoara. Fritz i-a promis edilului din Cernăuţi sprijinul oraşului nostru în aceste moment cumplite pentru ţara vecină. În acest sens s-a şi format un comitet de ajutorare în Timişoara

”Îi vom înfrânge cu inimile noastre fierbinți și victoria va fi a noastră. După ce totul se va termina, ne vom întâlni în orașul liber, Cernăuți”, arată Dominic Fritz că i-a zis omolugul său din Cernăuţi, oraş înfrâit cu Timişoara, şi cu care se află în contact în această perioadă grea.

“Iar eu i-am promis că îi vom sprijini cu tot ce vom putea. Ieri, în prima zi de război, mi-a trimis o listă de echipamente de protecție civilă de care orașul are disperată nevoie pentru ceea ce va urma. Pentru Timișoara, primul oraș eliberat de comunism, acest atac asupra Ucrainei este un atac asupra libertății noastre, a tuturor. Este momentul în care trebuie să ne apărăm valorile timișorene și europene. O putem face prin fapte concrete”, a afirmat Fritz.

El spune că a luat legătura cu mai multe organizații și firme din Timișoara pentru formarea unui comitet timișorean de solidaritate cu Ucraina, în special cu Cernăuți, unde trăiește și o comunitate românească.

“Prin acest comitet vom coordona o campanie de strângere de fonduri pentru nevoile orașului înfrățit și orice alte acțiuni locale necesare în urmă războiului rusesc. Organizațiile care vor să se implice în acest grup pot să ne contacteze pe adresa de email timisoara.pentru.ucraina@gmail.com Trăim vremuri îngrozitoare, dar precum orice moment dificil și acesta este un test pentru umanitatea noastră și spiritul nostru solidar. Sunt ferm convins că Timișoara îl va trece, așa cum a făcut-o din nou și din nou în istoria sa. Pentru toți cei care vor să-și exprime indignarea față de ce se întâmplă în Ucraina, societatea civilă din Timișoara organizează un protest în Piața Operei mâine, sâmbătă, la ora 17”, a mai transmis primarul Timişoarei.

Share
Published by
Alex Nestor

Recent Posts

România lui Mitică. Mitică Dragomir

Dacă ar fi să ilustrez anul 2025, ba chiar şi ultimii 36 de ani, rezumându-mă…

2 ore ago

Asociația Club Sportiv Sport Express – locul unde copiii cresc prin sport, încredere și comunitate

Există momente în copilărie care rămân pentru totdeauna: prima minge prinsă corect, primul gol marcat,…

2 ore ago

Un sfert din lucrările la noul Centru Școlar pentru Educație Incluzivă Dumitru Ciumăgeanu au fost realizate/VIDEO

Cu finanțare din PNRR, Consiliul Județean Timiș ridică la Giroc un nou sediu, modern, pentru…

19 ore ago

Primăria Timișoara caută depanatori și specialiști pentru întreținerea rețelei de date și voce, pentru 1,8 milioane de lei

Municipalitatea timișoreană caută o firmă de specialitate care să se ocupe de rețeaua de date…

19 ore ago

A bătut un copil de 15 ani pentru lanțul de la gât! Acum își așteaptă pedeapsa

Tâlhărie în a doua zi de Crăciun! Polițiștii Biroului de Investigații Criminale au reținut un…

21 de ore ago

Cum arată lucrul la tunelurile de pe Margina – Holdea. Secretar de stat la Ministerul Transporturilor, în vizită pe șantier/VIDEO

Irinel Scrioșteanu, secretar de stat în Ministerul Transporturilor, a vizitat șantierul tronsonului de autostradă dintre…

21 de ore ago