Social

Asociația TM2023 a avut Adunare Generală a Asociaților. Au fost numiți patru noi membri în Consiliul Director

Aflată departe de ceea ce ar trebui să fie, Asociația Timișoara Capitală Europeană a Culturii a reușit cel puțin să organizeze o Adunare Generală a Asociaților. Asociația TM 2023 are acum trei noi membri în Consiliul Director. Primăria Timișoara nu a putut vota în cadrul Adunării Generale a Asociaților, fiind cu cotizația neplătită.

Sala de consiliu a Primăriei Timișoara a găzduit ședința Adunării Generale a Asociaților. Organizația care, teoretic, ar trebui să se ocupe de proiectul TM 2023, încearcă să iasă din starea în care e în acest moment și s-a reușit numirea unor noi membri în Consiliul Director.
În urma ședinței Adunării Generale a Asociaților, membrii au stabilit retragerea lui Dumitru-Dorin Prunariu, Gheorghe Ciuhandu, Ionel Bota, dar și a companiei omului de afaceri Ovidiu Șandor, Mulberry Development SRL. De asemenea, a fost acceptată intrarea în calitate de membru a lui Emil Banciu, dar nu și a fostului președinte al Asociației, Horațiu Rada, care a renunțat la calitate în urmă cu ceva timp.

În Consiliul Director au fost numiți noi membri: Ștefan Vădineanu în poziția de reprezentant al mediului economic local, fiind inițial pe poziția de interimar; Aura Twarowska în poziția de personalitate publică din domeniul culturii, cu profil internațional, fiind inițial pe poziția de interimar; Jose Miguel Vinals în poziția de Expert internațional – consul al Spaniei la Timișoara; Codrin Emandi în poziția de reprezentant al scenei culturale independente și al sectorului industriilor culturale și creative.

De asemenea, s-a stabilit prelungirea mandatului comisiei de cenzori.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Vreme bună în primul weekend calendaristic de vară

După echinocțiul din 20 martie, primăvara își intră cu adevărat în drepturi. Acest weekend va…

28 de minute ago

Sejur de şapte zile pe insula Zakynthos, cu As Tour Timişoara

Agenţia As Tour Timişoara vă propune, în perioada 25 iunie - 2 iulie, o vacanţă…

2 ore ago

Statul fără centru: de ce România nu poate decide

România crește. Statul improvizează. Iar diferența dintre ele începe să coste — nu teoretic, ci…

3 ore ago

Continuă curăţenia de primăvară în Moşniţa Nouă prin colectarea gratuită a deşeurilor vegetale

Primăria Moşniţa Nouă reamintește cetățenilor că în perioada următoare campania de colectare a deșeurilor vegetale…

4 ore ago

În luna aprilie, Retim va distribui gratuit saci galbeni în Ghiroda şi Giarmata Vii

Retim va distribui, în luna aprilie, câte o rolă de saci galbeni pentru gospodăriile din…

4 ore ago

Programul de lucrări al SDM în ziua de 21 martie 2026

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 21.03.2026, unde se vor executa reparaţii…

5 ore ago