Conform meteorologilor, luna martie debutează cu temperaturi modeste, când minimele pot ajunge chiar și la -10 grade Celsius în partea de est a Transilvaniei. Chiar şi în Vest vremea va fi mai rece decât suntem obişnuiţi.
În Banat, vremea se va menține rece până pe 8 martie, cu temperaturi ce se vor situa sub mediile multianuale specifice pentru acest interval. În această regiune se vor înregistra minime de -4, -2 grade. Însă valorile termice maxime vor crește ușor, de la 6 grade Celsius în primele zile, până la 8 grade. În scădere faţă d eultima săptămână, când mercurul termometrelor a trecut de valoarea de 10 grade.
În cea de-a doua săptămână de prognoză se întrevede o încălzire treptată a vremii, când maximele vor ajunge la o medie de 13, 14 grade, iar minimele se situa în jurul valorii de 0 grade. Precipitațiile slabe își vor face apariția trecător la începutul intervalului, însă probabilitate va fi mai ridicată și după data de 6 martie.
A fost mai multă agitație în tribune, pe lângă garduri și pe bănci, decât…
Centrul Timișoarei găzduiește sâmbătă un eveniment dedicat Zilei Protecției Civile. Voluntarii de la SALVO prezintă…
Accesul în toate magazinele E.ON Energie România se face în baza unei programări prealabile, pentru…
Universitatea de Vest Timișoara își propune, an de an, să fie alături de elevi și…
Victorie importantă pentru CSC Dumbrăvița în antepenultima rundă a sezonului regular. După victoria cu 1-0…
Primăria Ghiroda anunţă că, după întreruperea din perioada iernii, începând de luni, 2 martie, se…