Politica

Raoul Trifan a observat probleme în “paradisul USL 2.0” pe fondul exploziei preţurilor la carburanţi

Senatorul USR de Timiş, Raoul Trifan, amendează certurile din interiorul coaliţiei pe marginea modificării Codului Fiscal şi a preţurilor tot mai mari la carburanţi. El menţionaeză situaţia ilară în care un partid aflat la guvernare cere, în mod public, soluții de la proprii parteneri de guvernare.

„Suntem condamnați să rămânem unii cu alții”, afirmă Raoul Trifan că ar fi sloganul, ca un titlul de film, al colaborării între PSD şi PNL, la doar câteva luni de la startul unei coaliţii de 70% în parlament. O colaborare care scoate tot mai multe scântei.

“Pe fondul inflației galopante, al creșterii necontrolate a prețurilor și îndatorării masive a românilor, pe fondul creșterii cheltuielilor și numărului de angajați ai statului, iată că ideile crețe ale guvernanților în legătură cu modificarea Codului Fiscal și plafonarea prețului la carburanți produc probleme în paradisul USL 2.0. PSD solicită Ministrului PNL al Energiei soluții urgente pentru reducerea prețurilor la carburanți. Adică un partid aflat la guvernare cere, în mod public, soluții de la proprii parteneri de guvernare. Ar fi de râs dacă nu ar fi de plâns”, arată Trifan.

El reaminteşte că soluția corectă pentru reducerea prețurilor la carburanți a fost prezentată de USR de peste cinci luni. Este vorba de scăderea TVA-ului la carburanți de la 19% la 5%, modificare care ar însemna că acolo unde benzina costă 9 lei pe litru, după această reducere ar costa doar 8 lei

“Prețurile cresc în fiecare zi, domnilor guvernanți! Iar puterea de cumpărare a românilor scade pe măsură ce inflația atinge noi și noi culmi. Sunteți incapabili să luați decizii în interesul țării. Plecați acasă!”, a încheiat Trifan

 

Share
Published by
Alex Nestor
Tags: Raoul Trifan

Recent Posts

Veniți de Revelion în Piața Operei. Veți avea parte de un spectacol pe cinste

Toți timișorenii sunt așteptați să sărbătorească miercuri, 31 decembrie 2025, începând cu ora 22:00, Revelionul…

12 minute ago

Dominic Fritz, după noul blocaj de la CCR: “E mai evident ca niciodată că este o urgență reală reforma Curții Constituționale”

Preşedintele USR, Dominic Fritz, a afirmat că noua amânare a deciziei Curţii Constituţionale privind reforma…

19 minute ago

S-au ridicat restricțiile sanitare veterinare impuse la Gottlob, ca urmare a stingerii focarului de pestă porcină africană

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Timiș a anunțat că de luni, 29 decembrie…

20 de minute ago

Dumbrăvița va avea o grădiniță nouă în zona Cora

Primăria Comunei Dumbrăvița anunță demararea proiectului „Construire grădiniță – zona Cora, localitatea Dumbrăvița”, o investiție…

4 ore ago

Consilierii locali timișoreni au aprobat taxele și impozitele majorate, conform noilor decizii ale Guvernului Bolojan

Timișorenii și firmele locale vor plăti, de anul viitor, noi taxe și impozite, la valori…

5 ore ago

Aveți grijă la apometre! Fără a fi izolate pot îngheța

Aquatim readuce în atenția clienților o serie de recomandări importante pentru protejarea instalațiilor de apă…

7 ore ago