Operațiunea de aducere a gurilor de canal la nivelul asfaltului va duce la introducerea de restricții și închideri în circulația rutieră de pe mai multe străzi din Timișoara. Vestea vine la pachet cu o veste relativ bună, anume că se va menține până pe 2 septembrie sensul giratoriu provizoriu creat la intersecția străzilor Gh. Lazăr și Cetății.
Pentru executarea unor lucrări de infrastructură, Comisia de Circulație a avizat instituirea de restricții rutiere temporare, pe măsură ce se avansează cu lucrările, în perioada 27.08.2022, de la ora 07.00 până în data 04.09.2022, la ora 24.00, pentru aducerea la cotă a capacelor de cămin și a gurilor de scurgere pe str. Gheorghe Lazăr, pe tronsonul cuprins între Calea Circumvalațiunii și bd. Cetății; Calea Sever Bocu, pe tronsonul cuprins între str. Sf. Ap. Petru și Pavel – str. Divizia 9 Cavalerie; Calea Dorobanților, pe tronsonul cuprins între str. Gheorghe Adam – str. Ștrandului;
De asemenea, se vor institui închideri/restricții rutiere pe străzile racordate la acestea (perpendiculare).
Pe măsură ce avansează lucrările pe un segment de pe un tronson, se ridică restricțiile de pe segmentul finalizat.
Având în vedere lucrările de aducerea la cotă a capacelor de cămin și a gurilor de scurgere care se vor executa pe str. Gheorghe Lazăr, pe tronsonul cuprins între Calea Circumvalațiunii și b-dul Cetății, s-a hotărât menținerea semnalizării intersecției str. Gheorghe Lazăr cu b-dul. Cetății, ca intersecție de tip giratoriu, până în data de 02.09.2022.
În urmă cu câteva zile, Primăria Timișoara a anunțat reintroducerea semaforizării și eliminarea sensului giratoriu provizoriu de la intersecția Gheorghe Lazăr și Cetății. Odată cu eliminarea acestuia, șoferii s-au plâns că a revenit circulația dificilă și cozile pe cele două drumuri importante ale orașului.
Florin Drăgan, rectorul UPT vorbește deschis despre un subiect important al zilelor noastre, efectele inteligenței…
Miercuri dimineața, în jurul orei 8, polițiștii din cadrul Poliției Orașului Făget – Secția 10…
Două noi sensuri giratorii vor fi amenajate în cursul acestui an pe drumul județean care…
Timp de trei zile, încasarea taxelor și impozitelor locale va fi suspendată de către Direcția…
La CET Sud Timișoara sosesc câte patru garnituri de tren cu cărbune pe săptămână, a…
Timișenii își pot spune opinia asupra modului în care județul va finanța din bani publici…