Primăria Timişoara

Șantierul de la Clinica ORL e momentan oprit. Viceprimarul Lațcău vrea să evite intervenția jandarmilor

Șantierul de la extinderea Clinicii ORL din Timișoara a fost oprit, iar primăria așteaptă punerea în executare a ordonanței președințiale prin care a primit drept de utilizare pentru un drum de acces de pe strada opusă celei pe care se ridică noua clăire. Viceprimarul Lațcău spune că nu vrea o intervenție cu poliție și jandarmi, dar dacă e nevoie se va apela și la aceștia.

Intervenția ar urma să aibă loc săptămâna viitoare.

Eu sper că nu o să fie nevoie să intervenim cu poliția și cu jandarmii. Sper să existe înțelegere din partea dânșilor, având în vedere că avem o decizie executabilă. Dacă va fi nevoie vom apela și la structurile statului pentru a executa această sentință. Ulterior vom relua lucrările, pe accesul de pe strada Beethoven (…) Noi vom interveni începând cu săptămâna viitoare și vom relua șantierul, intenția mea nu este să facem un spectacol politic sau mediatic din această situație. Intenția noastră este să executăm această lucrare și să obținem fondurile europene”, a spus viceprimarul Ruben Lațcău, la postul de televiziune Tele Nova.

Deși deocamdată nu a fost vorba despre un proces ci despre o ordonanță președințială, adică o procedură specială în temeiul căreia, instanţa de judecată poate dispune măsuri vremelnice, în cazuri urgente, Lațcău e atât de sigur de victoria finală în justiție încât anunță generalizarea procedurii și la alte locații din oraș, aflate în aceeași situație. În concluze, el va spune funcționarilor primăriei să se ocupe de problemă. Cel mai probabil, pentru municipalitate vor urma numeroase procese dacă se va merge mai departe.

Conform oficialului, discuțiile cu cei care dețin clădirea de pe strada Beethoven a început încă din ianuarie.

Această ”negociere” a început undeva în ianuarie. Când acest proces va fi finalizat, intenția noastră este să ieșim din indiviziune, să ne obținem terenul din domeniul public, să fie al municipiului, și să reproducem acest model și în alte locații, care sunt situații similare. Sper să îi conving, cu vorba bună și nu altcumva, pe acești funcționari ai primăriei Timișoara, că e nevoie să demareze acest proces”, a mai spus Lațcău la postul TV.

Cât despre situația existentă acum, el a acuzat demnitarii publici că făceau ”plecăciuni”.

Aceste plecăciuni pe care le-au făcut diferiți demnitari publici de-a lungul timpului, sau oficiali publici din primărie, și nu numai din primărie, și în alte instituții publice nu mai sunt de actualitate în Timișoara, suntem în 2022”, a afirmat Lațcău.

Share
Published by
Marcel Hoster
Tags: Ruben Latcau

Recent Posts

Fabi Marincu, meci de senzație în victoria cu CSU Alba Iulia. Din păcate, un record excelent a fost stopat în meciul de astăzi

Penultimul joc din 2025 pentru alb-violeți a fost disputat acasă, împotriva echipei CSU Alba Iulia,…

18 minute ago

Nicio șansă pentru Dumbrăvița la Voluntari. Bănățenii au intrat pe teren doar cu gândul să nu primească multe

De neînțeles comportarea Dumbrăviței din meciul de la Voluntari, unde a intrat să se apere.…

3 ore ago

Un proiect câștigat de UVT va ajuta comunitatea din Dumbrăvița

Universitatea de Vest din Timișoara a reușit atragerea unei noi finanțări nerambursabile dedicate modernizării infrastructurii…

5 ore ago

Pe 13 decembrie va avea loc ediția din acest an a Concertului de Crăciun, de la Biserica Millennium

Tradiția va fi respectată și comunitatea italiană din Timișoara va organiza și în acest an…

5 ore ago

Centrul orașului Sânnicolau Mare va fi reabilitat, cu pest cinci milioane de euro

Zona centrală a orașului Sânnicolau Mare va fi modernizat cu fonduri europene. O piațetă modernă,…

6 ore ago

Cuplaj sportiv la Sala Constantin Jude. Meciuri de handbal și baschet

Urmează o dublă alb-violetă pe parchetul sălii “Olimpia”. Ziua de duminică se va transforma într-o…

6 ore ago