Social

Un hoţ de buzunare mai puţin. Poliţiştii au prins un infractor cunoscut pentru furturi din tramvaie

Polițiștii Secției 1 Urbane Timișoara au reținut un bărbat, în vârstă de 53 de ani, bănuit de furt calificat. Acesta a fost introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă din cadrul I.P.J Timiș. El este un cunoscut al oamenilor legii, ocupându-se în special cu furtul din mijloacele de transport în comun.

În urma unei înregistrări video apărute în spațiul public, în care a fost surprins un bărbat în timp ce sustrage portofelul unui alt bărbat, în vârstă de 72 de ani, aflat într-un mijloc de transport în comun, din Timișoara, cauzând un prejudiciu de aproximativ 790 de lei, la data de 9 septembrie 2022, polițiștii Secției 1 Urbane Timișoara s-au sesizat din oficiu cu privire la săvârșirea infracțiunii de furt calificat.

În urma investigațiilor efectuate, în cursul acestei zile, 21 septembrie, polițiștii Secției 1 Urbane Timișoara au identificat în municipiul Timișoara, un bărbat, în vârstă de 53 de ani, bănuit de săvârșirea faptei, acesta fiind condus la sediul secției de poliție, pentru audieri.

În urma probatoriului administrat în cauză, bănuitul a fost reținut, pentru 24 de ore, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de furt calificat, fiind introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă din cadrul I.P.J Timiș.

Polițiștii continuă cercetările, în vederea documentării întregii activități infracționale a acestuia și recuperării prejudiciului în totalitate.

Share
Published by
Daniel Neacșu

Recent Posts

Prea bătrâni pentru Poliţia Naţională, prea tineri pentru Poliţia Locală?

Imediat după victoria de etapă în cazul pensiilor speciale ale magistraţilor, premierul Ilie Bolojan a…

47 de minute ago

Programul de lucrări al SDM în ziua de 2 martie 2026

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 01.03.2026, unde se vor executa reparaţii…

O oră ago

SCM Poli, sub așteptări în Maramureș. Portarul Makaria, coșmarul alb-violeților

Un derby de tradiție al handbalului românesc s-a încheiat dezamăgitor pentru reprezentanta Banatului. Minaur Baia…

13 ore ago

Responsabilitățile agenților economici în domeniul protecției mediului și a gestionării deşeurilor, în dezbatere la CCIAT

Camera de Comerţ, Industrie şi Agricultură Timiş, în calitate de partener Enterprise Europe Network (EEN),…

20 de ore ago

La Universitatea de Vest Timișoara va avea loc seria Conferințelor Prepascale

În acest an, Facultatea de Litere, Istorie, Filosofie și Teologie din cadrul Universității de Vest din…

20 de ore ago

Noile trenuri poloneze Pesa vor circula pe ruta Arad – Timișoara – Caransebeș

La Timișoara, pe calea ferată vor circula și noile garnituri de tren realizate de polonezii…

20 de ore ago