Administratie

A fost făcut primul pas spre reabilitarea Gării de Nord Timișoara: S-au montat panourile de anunțare a șantierului

Călătorii care trec prin Gara de Nord Timișoara, principala poartă feroviară a orașului, pot acum vedea panourile care anunță demararea șantierului de reabilitare a clădirii, dar și cum va arăta zona la finalul lucrărilor. Firma timișoreană care a câștigat licitația a anunțat că a demarat organizarea de șantier.

Proiectul de față presupune doar reabilitarea clădirilor din ansamblul gării, transformarea piațetei și alte lucrări aferente. Ulterior, în cadrul proiectului de 300 de milioane de euro, finanțat din PNRR, întreaga zonă feroviară a Gării de Nord va fi transformată și modernizată.

”Constructim S.A. a început, săptămâna aceasta, organizarea de șantier pentru reabilitarea Gării de Nord din Timișoara, una din cele mai importante “porți” de intrare în oraș. La aproape 18 ani de la prima încercare de modernizare a acesteia, lucrările au primit undă verde”, a anunțat compania timișoreană, odată cu deschiderea noului șantier.

Compania, conform panoului afișat, are la dispoziție 36 de luni pentru a duce la bun sfârșit lucrarea, astfel că finalizarea ar trebui să aibă loc pe 8 august 2024.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Politehnica a învins o prim-divizionară în cantonamentul din Antalya

Poli se află în Antalya, unde în perioada 3-14 februarie susține o perioadă de pregărire…

7 ore ago

Trei morți în urma unui tragic accident pe DN6, în Banat

Duminică neagră pe șoselele din Banat! După tragicul accident din urmă cu două săptămâni când…

8 ore ago

Baza sportivă de pe strada Costică Rădulescu va fi finalizată de două firme din Moldova

Un parteneriat de două firme din Botoșani, respectiv Suceava, au câștigat contractual pentru finalizarea lucrărilor…

12 ore ago

Lucrările de construcție la noul Centru de Mari Arși Timișoara au fost finalizate/VIDEO

Lucrările de ridicare a noului Centru de Mari Arși de la Timișoara au fost finalizate.…

12 ore ago

Cuplaj „nefericit”! Doar remiză pentru handbaliști, înfrângere pentru baschetbaliști

Nu a fost ziua SCM. Echipa de handbal avea nevoie de o victorie pentru a…

14 ore ago

Eau de Cologne

George Simion, nepreședintele României la limită, vrea și reușește să bage spaima în români cu…

14 ore ago