Lucrările de curățare a versantului de la Berzasca, pe Clisura Dunării sunt în curs și au fost realizate noi detonări cu explozibil. Spre finalul acestei săptămâni s-ar putea redeschide circulația rutieră.
În urma operațiunilor efectuate luni pentru derocarea versantului de pe DN 57, zona Berzasca, s-a desprins o cantitate mare de material pietros, inclusiv cea mai mare dintre rocile instabile.
Marți au continuat detonările cu explozibil, apoi alpiniștii au continuat și operațiunile de ranguire pentru a vedea dacă s-a desprins tot ce este rocă instabilă.
În cazul în care rocile de pe versant nu mai sunt un pericol, pe finele săptămânii se vor detona blocurile de stâncă ce au ajuns pe carosabil. Ulterior, va începe eliminarea materialului căzut la baza versantului.
Nu cunosc mulți condamnați penal, dar câțiva au ajuns să tragă ponoase ajutând-o pe Poli.…
Lansată în cea de a doua jumătate a acestui an, licitația pentru stabilirea executantului studiului…
Fără pauză! Etapa a 14-a din Liga Națională masculină de baschet programează un meci în…
Dacă v-ați bucurat de ieftinirea carburanților din ultimele zile, nu sperați să rămână prea mult…
Duminică, 28 decembrie 2025, în jurul orei 06:15, polițiștii au fost sesizați cu privire la…
Dacă ar fi să ilustrez anul 2025, ba chiar şi ultimii 36 de ani, rezumându-mă…