Economic

În primăvară am putea avea constructor nou la lucru pe Centura Sud. Pe Centura Vest, licitație în vară

Finalul lunii februarie va aduce finalizarea raportului care va stabili stadiul lucrărilor de pe Centura Sud, odată ce contractul cu cei de la Tirrena Scavi a fost reziliat, speră Sorin Grindeanu, ministrul Transporturilor. El a anunțat, vineri, la Timișoara, că stabilirea noului constructor pentru acest tronson de centură se va face mai rapid, pe noua legislație, așa că în primăvară un nou constructor ar putea deja să intre pe șantier.

Lucrul bun este că 60% de lucrări au fost deja realizate de fostul constructor, așa că nu ar mai fi probleme mari de depășit, desigur, dacă nu ne gândim la cele birocratice. Proiectul există deja, deci nu mai trebuie traversată și această etapă.

”Am reziliat contractul, după cum știți, nu am vrut să ajungem în această situație. La finalul lunii februarie va fi terminat raportul pe ce înseamnă lucrările deja executate. Licitația pentru un nou constructor se va face după noua lege, vrem să o facem rapid, și un constructor să intre în această primăvară pe șantier. Dacă cei care fac studiule vor ține de termen, la finalul lui februarie îl avem gata, astfel ca CNAIR pe procedurile noi să țină această licitație.. Avem aproape 60%. dacă un constructor serios va câștiga nu mai e mult de lucru. Vreau să se întâmple în 2023”, a mai spus oficialul.

Tot pentru acest an dorește Grindeanu să se finalizeze și investiția pentru noul drm de legătură spre o nouă descărcare de pe A1, la Covaci, de la bifurcația spre Sânandrei.

”Trebuie să se termine și descărcarea de pe A1, sunt la 21%, din total lucrări executate. Dacă scădem lunile în care vremea nu te lasă să lucrezi, sunt mai mult decât suficiente cele rămase, nu sunt tuneluri, lucrări de arhitectură, e destul de simplă realizarea”, a mai menționat ministrul Transporturilor.

Revenind la centură, în ceea ce privește ultimul tronson din aceasta, cel de Vest, deși nu s-a putut realiza transferul lucrării spre autoritățile locale, lucrarea a mers înainte.

”Pe Timișoara Vest n-au putut să se înțeleagă, dar tot răul spre bine, acest studiu de fezabilitate va fi finalizat în curând. Sunt terminate 90% studiile geo, a rămas proiectul la CNAIR. Situația existentă mă face să fiu optimist, undeva în vara acestui an, vrem să scoatem la licitație Centura Vest, pe procedută de licitație la proiectare plus execuție”, a mai declarat Grindeanu.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Hai la Ianova să plantezi un… CODRU! Recomandarea Visit Timiș

O vorbă din bătrâni spune că în viață trebuie să plantezi un pom, să sapi…

2 ore ago

STPT anunță modificări ale programelor de circulație pentru liniile 5, 9, 11, M11, 14 și M14

Societatea de Transport Public Timișoara anunță că, începând cu data de 30 martie 2026, în…

4 ore ago

CCIA Timiș facilitează accesul companiilor timișene la Târgul Internațional de Agricultură Novi Sad

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș invită companiile timișene să participe la o misiune…

4 ore ago

Expoziția „Fragilitatea Eternului. De la Pompeii la Grand Tour până astăzi” rămâne deschisă până în 3 mai, la Muzeul Național de Artă Timișoara

Interesul ridicat manifestat de public ține expoziția „Fragilitatea Eternului. De la Pompei la Grand Tour…

4 ore ago

Normalitatea revine la accesul spre Sânandrei. Șoferii nu vor mai ocoli kilometri pentru a intra pe drumul județean

Consilierii județeni au aprobat documentația tehnică în vederea realizării unui nou drum care să ofere…

4 ore ago

Primăria Timișoara dorește semnarea unui parteneriat pentru a ajuta la adopția câinilor din adăpostul Danyflor

Primăria Timișoara caută noi modalități pentru a reduce numărul câinilor care rămân în adăpost și…

4 ore ago