Deşeurile voluminoase sunt considerate: mobila veche; obiectele de uz casnic de care nu mai aveţi nevoie; obiectele sanitare; saltele vechi etc. Toate aceste deșeuri trebuie predate responsabil către operatorul de salubrizare RETIM, iar Asociaţia de Dezvoltare Intercomunitară Deşeuri (ADID) Timiş arată cum.
Simplu, sunt două opțiuni. Prima este prin aport voluntar, gratuit, la unul dintre centrele special amenajate.
Dacă nu puteţi duce aceste deșeuri puteţi face o comandă pentru preluarea deşeurilor voluminoase de la o anumită adresă, contracost.
Pașii pe care trebuie să-i urmaţi:
Transmiteţi comanda tonline la adresa de email: radu.ungur@retim.ro sau gabriela.hanes@retim.ro – nu uitaţi să lăsaţi acolo toate detaliile legate de deșeurile pe care vreţi să le predaţi (ajută dacă atașaţi și niște poze).
Achitaţi contravaloarea serviciului în avans, urmând ca RETIM să programeze preluarea deșeurilor voluminoase de la adresa menționată.
Tariful include serviciile de manipulare, ridicare, transport, neutralizare (inclusiv de la etaj, de la apartement). Acest serviciu este valabil doar pentru municipiul Timișoara și zona periurbană.
Membrii Consiliului Național al PSD, întruniţi duminică în şedinţă, au decis ca PSD să voteze…
În zilele viitoare, Aquatim va efectua lucrări de spălare a bazinelor de înmagazinare și a…
Conform datelor cuantificate de cei de la Valoreasy, în cadrul unei analize derulate pe piața…
Societatea de Transport Public Timișoara (STPT) transmite că, începând de luni, 16 martie, vor interveni…
SCM Politehnica era favorită certă în fața unei echipe ce avea o singură victorie în…
Fundația de Abilitare Speranța, prin programul UnLoc, și Fundația Aquatim, prin Muzeul Apei, organizează evenimentul…