Invatamant

Realizările studenților de la Facultatea de Arhitectură și Urbanism Timișoara, reunite într-o expoziție/FOTO

Expoziția Prototip/Fabricație digitală, alcătuită din lucrările studenților de la specializarea Mobilier și Amenajări Interioare, anul III de studii, disciplina Luminotehnică și Design industrial  din cadrul Facultatății de Arhitectură și Urbanism a Universității Politehnica Timișoara revine cu o nouă ediție. Sunt expuse și realizările studenților masteranzi la programul „Tendinţe, materiale și tehnologii noi în arhitectura de interior”, anul I de studii, disciplina opțională Modelare 3D avansată și fabricație digitală.

Expoziția are loc în holul central al Bibliotecii UPT, reunind cele bune lucrări realizate de studenți, acestea urmând să fie expuse până în data de 4 aprilie 2023.

Proiectele prezentate reunesc trei tipuri de exerciții.

La Luminotehnică, proiectarea și execuția la scara 1:1 a unor obiecte de iluminat; studenții au avut ca temă realizarea unui prototip de lampă de ambient, iar principala provocare a fost de a crea o poveste, fiecare lampă având un nume, un concept corelat cu acesta, astfel încât să transmită o atmosferă speficică temei alese.

La Design industrial – proiectarea și execuția la scara 1:1 a unor ambalaje/ suporturi pentru diferite produse; tema a fost realizarea unui prototip pentru un ambalaj de transport al unei plante de mici dimensiuni, dar și a unei măști de ghiveci personalizate;

Disciplina Modelare 3D avansată și fabricație digitală surprinde o colecție de produse specifice ambianței de interior – piese de mobilier, obiecte decorative sau funcționale, proiectate în CAD și realizate cu tehnologia de imprimare 3D prin intermediul echipamentelor disponibile la FAUT și la Biblioteca UPT.

Cadrele didactice coordonatoare pentru cele trei secțiuni sunt Beatrice Lucaci, titular disciplina Luminotehnică, F.A.U.T.; Otilia Tudoran, titular disciplina Design industrial, F.A.U.T.; Andreea Anghel, titular disciplina Modelare 3D avansată și fabricație digitală, F.A.U.T.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Victorie italienească într-un meci cu fotbal puțin! Poli bate în jocul derby de la Ghiroda

  A fost mai multă agitație în tribune, pe lângă garduri și pe bănci, decât…

2 ore ago

La Timișoara, în Piața Operei, e sărbătorită Ziua Protecției Civile/FOTO

Centrul Timișoarei găzduiește sâmbătă un eveniment dedicat Zilei Protecției Civile. Voluntarii de la SALVO prezintă…

4 ore ago

Obținerea serviciilor în cadrul magazinelor E.ON Energie România se face doar cu programare

Accesul în toate magazinele E.ON Energie România se face în baza unei programări prealabile, pentru…

5 ore ago

UVT organizează mai multe acțiuni pentru elevi: concursuri, premii și șansa de a-și descoperi pasiunea

Universitatea de Vest Timișoara își propune, an de an, să fie alături de elevi și…

5 ore ago

Comuna bate „metropola”! Dumbrăvița leagă succesele, 1-0 cu Poli Iași

Victorie importantă pentru CSC Dumbrăvița în antepenultima rundă a sezonului regular. După victoria cu 1-0…

5 ore ago

Luni se reiau lucrările la străzile de pe Lotul 14 din Giarmata Vii

Primăria Ghiroda anunţă că, după întreruperea din perioada iernii, începând de luni, 2 martie, se…

7 ore ago