Social

Se schimbă vremea. Ploi şi descărcări electrice

După câteva zile de primăvară autentică şi cu temperaturi care au trecut de 20 de grade, ANM ne atenţionează că vremea va redeveni capricioasă. Vor fi ploi și descărcări electrice în majoritatea zonelor țării. În același timp, temperaturile vor scădea considerabil.

Cerul va fi variabil în estul şi sud-estul teritoriului şi va prezenta înnorări temporar accentuate în rest. Pe parcursul zilei vor fi perioade cu ploi, local în Banat, Crişana, vestul Olteniei, iar mai ales după-amiza şi seara şi în jumătatea de nord a Moldovei, precum şi în zonele montane şi numai izolat în celelalte regiuni.

Vor fi mai ales averse, pe alocuri însoţite de descărcări electrice, iar în intervale scurte de timp sau prin acumulare cantităţile de apă vor depăşi 15…25 l/mp în special în vest, precum şi în zona de munte. Izolat va cădea grindină, iar la munte, la altitudini mari, precipitaţiile vor fi mixte. Vântul va sufla slab şi moderat, cu intensificări temporare pe crestele montane, în regiunile vestice, estice şi de sud-est, dar şi în timpul ploilor, în general cu viteze de 45…60 km/h. Maximele vor fi între 13 şi 22 de grade, iar minimele între 3 şi 11 grade.Meteorologii anunță și ceață.

Prognoza Timișoara, 24 aprilie: 19 grade Celsius, Precipitații: 80%, Umiditate: 71%, Vânt: 13 km/h.

Share
Published by
Daniel Neacșu

Recent Posts

La pasajul de la strada Polonă se va amenaja un drum provizoriu pe durata reabilitării

În primăvară acestui an este programată demararea lucrărilor de reabilitare a pasajului de la strada…

55 de minute ago

Nicolae Robu „loveşte” năpraznic în „sorosişti” şi „şarlatanul” Dominic Fritz. Cu sondajele…

În fine, fostului primar al Timişoarei, Nicolae Robu, i-au ieşit „sondajele” cu care ne-a obişnuit…

O oră ago

Ambulatoriul Spitalului Clinic CF Timișoara, extrem de aglomerat. Peste 17.000 de persoane au beneficiat de investigații gratuite în 2025

De la consultații de rutină și investigații de diagnostic, până la servicii complexe integrate de…

2 ore ago

Culiță Chiș a ajuns șef la Direcția de Drumuri a Consiliului Județean Timiș

Consiliul Județean Timiș a numit un nou director la Direcția de Drumuri, Transport și Mediu.…

2 ore ago

CSM Lugoj, în scădere de formă! Eșec categoric acasă cu Voluntariul

Prim-divizionara de volei feminin CSM Lugoj nu se regăsește la acest început de an. După…

2 ore ago

Programul de lucrări al SDM în ziua de 19 ianuarie 2026

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 19.01.2026, unde se vor executa reparaţii…

6 ore ago