Social

De profesie, tâlhar! Tânăr care „vâna” cu predilecție bunicuțe

Miercuri, polițiștii timișoreni au fost sesizați de către o femeie în vârstă de 80 de ani, cu privire la faptul că în timp ce se deplasa pe strada Luceafărul din Timișoara, a fost deposedată de către o persoană necunoscută, prin violență, de lănțișorul de aur pe care îl avea la gât.

De îndată, cauza a fost preluată spre instrumentare de polițiștii Biroului de Investigaţii Criminale din cadrul Poliției municipiului Timișoara, care în aceeași zi, în urma investigațiilor efectuate, au identificat și depistat un bărbat în vârstă de 26 de ani, din Iecea Mică, bănuit de comiterea faptei.

De asemenea, în urma probatoriului administrat și extinderii urmăririi penale s-a mai stabilit că acesta este bănuit și de comiterea unei infracțiunii similare, mai exact în data de 30.05.2023, a deposedat o altă femeie în vârstă de 81 de ani, de lănțișorul de aur pe care îl avea la gât, în timp ce se afla pe strada FC Ripensia din Timișoara.

Față de bărbat s-a dispus continuarea urmăririi penale pentru săvârșirea infracțiunii de tâlhărie, urmând a se dispune reunirea cauzelor si extinderea acțiunii penale.

Tânărul a fost retinut pentru 24 de ore, fiind introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă din cadrul I.P.J Timiș, urmând a fi prezentat magistraților pentru dispunerea unei măsuri preventive.

Share
Published by
Daniel Neacșu
Tags: talhar

Recent Posts

Statul fără centru: de ce România nu poate decide

România crește. Statul improvizează. Iar diferența dintre ele începe să coste — nu teoretic, ci…

15 minute ago

Continuă curăţenia de primăvară în Moşniţa Nouă prin colectarea gratuită a deşeurilor vegetale

Primăria Moşniţa Nouă reamintește cetățenilor că în perioada următoare campania de colectare a deșeurilor vegetale…

28 de minute ago

În luna aprilie, Retim va distribui gratuit saci galbeni în Ghiroda şi Giarmata Vii

Retim va distribui, în luna aprilie, câte o rolă de saci galbeni pentru gospodăriile din…

44 de minute ago

21 martie – Ziua Mondială a Sindromului Down. Ce trebuie să știe viitorii părinți despre screeningul prenatal

În fiecare an, pe 21 martie, este marcată Ziua Mondială a Sindromului Down, dedicată creșterii…

17 ore ago

Dumbrăvița joacă la Chiajna meciul unu din play-out și partida o sută din istoria localității în liga secundă

CSC Dumbrăvița începe meciurile din Grupa B a fazei play-out din Liga 2 în compania…

19 ore ago

Zilele Carierei la UPT, a XXVIII-a ediție, plină de evenimente și oportunități

Un pas sigur spre un viitor mai bun. Pentru fiecare student, parcursul academic este o…

20 de ore ago